Zboża jare i ozime – czym się różnią?

Uprawa różnego zbożaZboże to podstawa żywienia oraz produkcji spożywczej w Polsce. W rolnictwie rozróżnia się dwa rodzaje zbóż: jare i ozime. Podział wynika przede wszystkim ze względu na okres wegetacji czy terminu wysiewu. W zależności od poszczególnych odmian różni się sposób ich traktowania i uprawy. Warto jednak zadać sobie pytanie, co tak naprawdę je różni i skąd w ogóle wzięła się taka klasyfikacja?

Zboża jare i ozime – różnice

Dla osób, które nie mają nic wspólnego z rolnictwem, klasyfikacja zbóż nie jest istotna. W końcu sięgają one tylko i wyłącznie po gotowe produkty, będące efektem pracy rolników – nie ma dla nich znaczenia, czy powstały one ze zbóż jarych czy ozimych. Z kolei dla rolników różnice pomiędzy zbożami ozimymi i jarymi są niezwykle ważne. Każde z nich wymaga bowiem innego traktowania oraz podejścia.

Największą różnicą pomiędzy nimi jest termin siewu. Odmiany zbóż ozimych wysiewa się jesienią, a następnie zimują one w gruncie. Dla plonów wysokiej jakości wskazane są niskie temperatury, żeby ziarna przeszły proces jarowizacji. Jest on niezbędny, żeby rośliny mogły przejść cały cykl rozwojowy. To właśnie niskie temperatury oraz śnieg sprawiają, że zboże zaczyna kwitnąć i kiełkować na wiosnę. Są to rośliny jednoroczne.

Inaczej wygląda to w przypadku zbóż jarych. Termin ich siewu przypada na wczesną wiosnę, a ich okres rozwoju trwa jeden sezon, ponieważ plony zbierane są już pod koniec lata. Co więcej, zboże jare nie jest w tak dużym stopniu zależne od warunków atmosferycznych, jak oziminy. Właśnie dlatego uprawa zboża jarego jest zdecydowanie mniej wymagająca.

Uprawa zboża jarego i ozimego

Jakie zboże warto uprawiać – ozime czy jare? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od stanu gleby w danym regionie, a przede wszystkim od długoterminowych prognoz pogody oraz doświadczenia rolnika. Wiele odmian zbóż, takich jak jęczmień, pszenica czy żyto, występują w obu wariantach, zatem to od plantatora zależy, na które z nich się zdecyduje.

Oziminy wymagają więcej przygotowań jesienią, z kolei zboża jare – wiosną. Różnice w okresie wegetacji, sposobie traktowania oraz ochronie poszczególnych rodzajów zbóż są niezwykle istotne, ze względu na planowanie prac w gospodarstwie, w tym także tych z zakresu zabiegów agrotechnicznych.

Na stronie internetowej syngenta.pl można znaleźć informacje o poszczególnych odmianach oraz środkach ochrony. Syngenta oferuje bowiem sprawdzone rozwiązania dla rolników i wysokiej jakości środki ochrony roślin, których stosowanie jest bezpieczne i efektywne.