Wentylator pokojowy – jaki warto wybrać?

Ochłoda pomieszczeniaWiatrak domowy to urządzenie elektryczne, które wprowadza powietrze w ruch, w wyniku czego odczuwamy je jako chłodniejsze. To tania, a co za tym idzie bardzo popularna metoda chłodzenia. Wybór wentylatorów pokojowych jest naprawdę spory, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z cechami, które różnią od siebie poszczególne urządzenia

Stojący czy wiszący?
Na początek powinieneś określić, czy potrzebujesz wiatraka stojącego, czy wiszącego. W sprzedaży dostępne są wentylatory domowe przeznaczone do montowania na suficie albo ścianie. Te pierwsze często połączone są z lampą. Urządzenia wiszące przydadzą się nad kanapą albo nad łóżkiem, czyli tam, gdzie latem spędzamy dużo czasu. Pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, ale nie zapewniają mobilności. Jeśli zamierzasz używać wentylatora w różnych miejscach, koniecznie wybierz wiatrak stojący.

Wentylatory biurkowe i podłogowe
To jeszcze nie koniec wyborów, ponieważ musisz zdecydować, czy lepszy będzie wentylator pokojowy podłogowy czy biurkowy. Główną różnicą między nimi jest wysokość stelaża. Ponadto wiatrak biurkowy często ma też mniejszą głowicę. Takie urządzenie zostało bowiem zaprojektowane po to, aby pracować tuż obok nas, a w takiej sytuacji zbyt mocny podmuch nie jest pożądany. Wentylatory biurkowe można oczywiście stawiać nie tylko na biurku, ale i na szafkach, stolikach nocnych itp. Sprawdzą się szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na wiatrak podłogowy.

Wentylator śmigłowy czy bezśmigłowy?
Wentylatory domowe możemy podzielić również na:

  • tradycyjne wiatraki (z łopatkami),
  • wentylatory kolumnowe,
  • wentylatory bezśmigłowe.Tradycyjny wiatrak wyposażony jest w duże śmigła, które na skutek pracy silnika poruszają się z dużą prędkością. Wentylatory kolumnowe zamiast kilku dużych łopatek mają kilkadziesiąt małych, przymocowanych do obrotowego walca. W obu przypadkach to śmigła wprowadzają cząsteczki powietrza w ruch, przez co wydaje się ono chłodniejsze.

Wentylator bezłopatkowy zasysa powietrze z pomieszczenia, a potem wydmuchuje je z dużą prędkością. Urządzenia te mają zapewniać większe bezpieczeństwo w domach, w których mieszkają małe dzieci. Wyeliminowane zostaje bowiem ryzyko, że maluch włoży palce między obracające się śmigła wiatraka.

Zaprezentowane tutaj typy wentylatorów różnią się między sobą również ceną. Najtaniej kupisz tradycyjny wiatrak. Trochę więcej zapłacisz za wentylator kolumnowy, natomiast najwięcej za bezśmigłowy. Podczas wyboru konieczne jest zatem uwzględnienie nie tylko swoich preferencji, ale i posiadanego budżetu.

Komfort obsługi
Rodzaj wentylatora nie jest jednak jedynym czynnikiem decydującym o jego cenie. Najtańsze wiatraki kosztują mniej niż 100 zł. Na większy wydatek musisz przygotować się, w przypadku chęci zakupu np. wentylatora sterowanego pilotem albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej bądź urządzenia wyróżniającego się stylowym designem. Oczywiście, są to opcje dla wymagających, bez których wiatrak i tak będzie dobrze spełniać swoją funkcję.

Najważniejsze jest to, aby wybrane urządzenie:

  • miało optymalną siłę działania (siła nadmuchu uzależniona jest od mocy wiatraka od wielkości jego śmigieł),
  • umożliwiało regulację kąta nadmuchu powietrza,
  • pozwalało na regulację tempa nadmuchu.

Czy wentylator to właściwy wybór?
Poza wentylatorem do chłodzenia powietrza można wykorzystać jeszcze klimatyzator ścienny lub przenośny oraz klimatyzer. Klimatyzacja to rozwiązanie najskuteczniejsze, ale jednocześnie generujące najwyższe wydatki. Najbardziej kosztowna opcja to klimatyzacja stacjonarna, której montaż nie zawsze jest możliwy. Klimatyzatory przenośne są dostępne przy mniejszym budżecie i mogą być zamontowane wszędzie, lecz za dobry sprzęt i tak musisz zapłacić powyżej 1500 zł.

Tanie urządzenia określane mianem klimatyzatorów wodnych albo klimatyzatorów bez rury tak naprawdę są klimatyzerami. Podobnie jak wentylatory mają działanie miejscowe i nie obniżają rzeczywistej temperatury powietrza. Co więcej, skutkiem ubocznym pracy klimatora jest nawilżanie powietrza. W konsekwencji po kilku godzinach dochodzi zwykle do przewilżenia, co sprzyja rozwojowi pleśni. Ponadto wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą sprawi, że będzie ci duszno. W przypadku małego budżetu bezpieczniejszą opcją jest zatem wentylator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.