Trening funkcjonalny – na czym polega i jakie są jego zalety?

Funkcje treningów ciałaDla wszystkich, którzy chcą schudnąć i wzmocnić swoje ciało, a także popracować nad koordynacją ruchową i formą, trening funkcjonalny będzie jak znalazł. Tego typu ćwiczenia są nie tylko bardzo efektywne, ale przede wszystkim mają również charakter prozdrowotny. Co najważniejsze, przy znacznym wzmocnieniu mięśni, nie powoduje on nadmiernego przyrostu ich masy. Dlatego doskonale nadaje się również dla kobiet, które nie chcą mieć zbytnio umięśnionej sylwetki.

Czym jest trening funkcjonalny?
W najprostszej definicji trening funkcjonalny to odwzorowanie naturalnych ruchów ciała, jakie wykonujemy każdego dnia, tylko że w zintensyfikowany sposób. Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym to nic innego jak imitacja np. schylania się, podnoszenia czegoś z ziemi, obracania się, sięgania po coś, czy łapania równowagi itd.

Trening funkcjonalny jest zatem oparty na ćwiczeniach stanowiących zintegrowane wzorce ruchowe, jakie wykonujemy w życiu codziennym. Dzięki temu pracujemy nad wszystkimi grupami mięśni, nawet tymi głębokimi, które są odpowiedzialne za naszą prawidłową postawę i sprawne poruszanie się. Jest to przy tym trening intensywny, polegający na szybkim wykonywaniu poszczególnych serii ćwiczeń.

Na czym ćwiczyć?
Do ćwiczeń w treningu funkcjonalnym używa się różnego rodzaju sprzętu. Trening można wykonywać bez obciążenia lub z obciążeniem – wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju ćwiczeń, jakie zostaną włączone w plan treningowy. Najczęściej przy tego typu treningu stosuje się piłki lekarskie, stepy – w tym specjalne balance stepy tubingami, bosu, rollery, kettlebells, młoty treningowe czy taśmy oporowe.

Natomiast profesjonalnym sprzętem, jaki znajdziemy raczej tylko na siłowniach, który umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń funkcjonalnych, są klatki funkcjonalne, nazywane również bramami. Są to specjalne konstrukcje modułowe, wyposażone w różnego rodzaju przyrządy i akcesoria, pozwalające na wykonywanie szerokiego spektrum ćwiczeń.

Zalety treningu funkcjonalnego
O zaletach treningu funkcjonalnego można mówić wiele. Jest to bowiem jeden z najkorzystniejszych dla naszego zdrowia treningów, którego skutki są niezwykle pozytywne dla jakości życia codziennego – w tym również dla naszego samopoczucia.

Trening funkcjonalny pozwala nie tylko zwiększyć siłę mięśni i poprawić naszą koordynację ruchową, ale także przywraca prawidłową postawę ciała, pozwala w szybki sposób zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję, a przy tym nie rozbudowuje nadmiernie mięśni.

Za sprawą tego typu treningu możemy wypracować proporcjonalną i smukłą sylwetkę oraz zwiększyć stabilizację i równowagę ciała. Efektem ubocznym treningów jest często zmniejszenie różnego rodzaju bólów, wynikających ze złej postawy i nieodpowiednio wykonywanych ruchów np. podnoszenia ciężarów itp. Trening funkcjonalny to zarówno trening wzmacniający siłę mięśni, jak i poprawiający wydolność organizmu. Jest zatem nie tylko efektywny, ale też uniwersalny. Co najważniejsze, każdy może się na niego zdecydować. Należy tylko odpowiednio dobrać ćwiczenia i dopasować ich intensywność.

Artykuł powstał we współpracy z Apus-Sports.com – dystrybutorem profesjonalnego sprzętu na siłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.