Sieć mobilna OTVARTA – Opinia i Test

Otvarta internet opiniaSieć telefonii a zarazem internetu mobilnego OTVARTA – to jedna z wielu opcji dla osób poszukujących przenośnych i mobilnych rozwiązań. Kusi ona swoją ceną oraz dość ciekawą ofertą na tle konkurencji.

Jednakże po zagłębieniu się w działanie Otvartej jako klient oraz zapoznaniu się z opiniami innych konsumentów okazuje się, że nie do końca jest ona tak godna polecenia.

Z sieci korzystaliśmy około rok czasu – tylko z pakietu “O! SZYBKI 100 GB! + 200 W NOC!” za 44,99 zł miesięcznie. Co do prędkości internetu to można powiedzieć że średnia prędkość wynosi około 3 MB na sekundę. Bardzo rzadko podskakuje do większej, często około 2,2 MB/s, miejsce korzystania było to centrum dużego miasta wysoko w bloku. Do prędkości nie ma co się przyczepiać, bo jest zupełnie wystarczająca – proszę zobaczyć że piszę o MB a nie Mb.

Problemy zaczynają się w innych kwestiach – na razie z własnych doświadczeń a potem opiszę te z opinii znalezionych także w Internie, napisanych przez inne osoby.

Stabilność sieci internetu – tutaj jest drobna niedogodność. Nieduża ale istniejąca. W ciągu miesiąca zrywa się kilka razy połączenie z internetem i nie działa przez kilkanaście minut – średnio tak 2-4 razy na miesiąc, gdzie każdy z przestojów jest od 5 do około 20 minut. To nie jest duża niedogodność ale istnieje i trzeba mieć ją na uwadze.

Dużym problemem jaki jest, to naszym zdaniem złe liczenie pakietu internetowego dziennego i nocnego – w panelu klienta te dane są liczone źle a dodatkowo rozliczenie jest podawane w KB czyli co 50000 KB nowy log. Samemu ciężko jest to przeliczyć, dlatego my stosowaliśmy zawsze dwa programy bardzo dokładnie monitorujące transfer internetu w postaci Netlimiter oraz szczególnie Networx. I tutaj wyłoni się drugi problem sieci OTVARTA jaki zauważyliśmy.

Pakiet dzienny działa według operatora w godzinach 8:00 do 23:59 a nocny w 00:00 do 7:59 – z czego Otvarta dolicza we własnym panelu klienta do pakietu dziennego wszystko co działa w godzinie 00:00 do 1:00 i być może od początku godziny 7 a nie 8. Proszę pamiętać, że zmiana czasu zegarowego też może dodatkowo mieć znaczenie. To z naszej strony było wielokrotnie zgłaszane do obsługi otvartej – jaka sobie z tego nic nie robi, i nie ma tym zainteresowania.

Przez to co wyżej powstaję coś takiego, że w pakiecie dziennym gdzie macie max 100 GB do wykorzystania w ich panelu często widnieje informacja o wykorzystaniu powyżej 100 GB – nawet 150 GB pakietu dziennego – co jest niemożliwe, ale ich system może tak pokazywać. A wiec nie będziecie mieli nigdy dokładnych danych z systemu otvartej ile faktycznie pozostało danych do wykorzystania. O ile oczywiście korzysta się z internetu na przełomie godzin nocnych i dziennych. Te błędne wyliczenia widać na załączonym zdjęciu – sieć nic sobie z tego nie robi, nawet po kilkunastu sygnałach o złym działaniu tego licznika.

Otwarta złe liczenie transferu

Problem pojawia się następny, a jest nim naszym zdaniem złe liczenie transferu noc i dzień. Nasze dwa programy monitorujące są bardzo dokładne. Co można sprawdzić z ich opinii i opisów. Wykazywały one, że nie został wykorzystany żadną miarą pakiet dzienny (pozostało go jeszcze kilkanaście GB) a już był zablokowany internet przed końcem miesiąca z informacją, że pakiet dzienny się skończył. Programy monitorujące mogą mieć ustawione godzony nocne oraz dziennego – zgodnie z określeniem ich przez operatora, a wiec zliczają dokładnie transfer z pakietu nocnego i dziennego.

Programy Networx oraz Netlimiter pokazywały nam, że wystąpiło zawyżenie zużycie pakietu dziennego i wynosiło około 14% (14 GB) przez sieć Otvarta niż było faktyczne zużycie danych. Powodem może być problem działania liczenia w godzinach nocnych i dziennych na ich przełomie. Jest to duży problem, jaki także był przez nas zgłaszany kila razy do sieci otvarta – odpis z ich strony był obarczeniem winą klienta.

Niestety dowolne zgłaszanie problemu do sieci Otvarta jakie wykonywaliśmy, zawsze wiązało się z ich odpowiedzią typu – wina leży po stronie klienta – klient się myli, klient nie ma racji. I tak było zawsze za każdym razem przy dowolnym zgłoszeniu. Zawsze w ich odpowiedziach klient nie ma racji a oni są niewinni i nie ma sprawy.

Inna sprawa już nie z naszego doświadczenia ale z opinii innych klientów, które można znaleźć w internecie a jest ich całkiem sporo. Tym razem do sieci rozmów telefonicznych – chodzi o naliczanie zawyżonych rachunków za połączenia telefoniczne. Podobno często zdarza się, że doliczone są połączenia premium jakie nie były wykonywane a mimo to widnieją na fakturach w rozliczeniach.

Z tym zarzutem w opiniach internautów względem sieci Otvarta można spotkać się dość często. To nie jest przez nas potwierdzone, bo sprawdzaliśmy tylko działanie internetu – jednakże warto mieć to na uwadze. Nam nie podoba się odpisywanie obsługi sieci – jaka zawsze wmawia klientom ich winę i mylenie się co do spraw.

Jeśli mamy ocenić sieć Otvarta – to cenowo wychodzi ona przystępnie, ale trzeba się w niej pilnować. Oceniamy ją jako wartą uwagi ale na pewno nie do końca wartą polecenia. Sami z niej zrezygnowaliśmy bo wybraliśmy inną z tańszym internetem oraz lepszą i bardziej profesjonalną obsługą klienta. Jeśli ktoś miał do czynienia z Otvarta to zapraszamy do napisania własnych odczuć co do tego operatora.

15 komentarzy

 1. Kacper

  Niestety co do internetu muszą potwierdzić, co prawda miałem w tej sieci telefon ale miło być 21 GB dostępnych a zużywam znacznie mniej i już limit się kończy. Mam w telefonie program jaki liczy zużycie transferu i zawsze było nie tak jak powinno być. Przez to zmieniłem tą sieć na inną.

 2. Miki22

  Także zgłaszałem im swego czasu, że internet jest źle liczony względem pakietu dzień i noc. Odpisali mi żebym nie patrzył na to co jest w panelu klienta ale wywoływał kodem przez kartę sim ilość pakietów. Czyli logując się na swoje konto na stronie otvarta nie zobaczymy niczego sensownego tylko aby sprawdzić to szybkim kodem jak sms ile wyjdzie pakietu w KB – jaki trzeba sobie potem podzielić aby było ile MB czy GB. Nadal jestem z tą siecią ale to jest bardzo irytujące bo faktycznie czasami nocny liczony jest także jako dzienny między tymi godzinami zmian.

 3. Gronek M

  Czasami to może być nawet nie ich wina, bo to wszytko jest z Plusa – pewnie plus to rozlicza a oni odpisują tak bez sensu bo sami nie mają na to wpływu. Zachowują się głupio bo tracą klienta i zniechęcają do siebie ludzi. Ale skoro wolą taką politykę firmy. Natomiast złe liczenie danych to pewnie jest wina plusa, choć oczywiście umowy podpisuje się z nimi a nie plusem. Ja korzystałem jak musiałem do czasu aż podłączyłem sobie internet na kablu znacznie tańszy, znacznie szybszy i bez ograniczeń transferu.

 4. Masowicz

  Miałem z tą siecią do czynienia przez około 4 miesiące. Działanie sieci nawet nie było najgorsze jeśli chodzi o internet ale także widziałem złe obliczanie zużytych danych. Obsługa niestety po prostu kłamała że tak używałem itp. Zrezygnowałem z tej sieci bo po co mi takie problemy. Nie polecam przez to. Lepiej wybrać jak ktoś może na kablu.

 5. Rafał

  Oni mega nachalnie się reklamują w różnych miejscach. Co strona jaką przeglądam to ich reklamy i polecane pakiety. Coś musi być nie tak jak wszędzie jest ich nachalna reklama. Jak jest coś dobrego to działa dobrze poczta pantoflowa, jak coś działa źle to musi reklamą naganiać ludzi bo brak ich z polecań samych użytkowników.

 6. szuman

  Akurat jestem na etapie wyboru wirtualnego operatora dla drugiej karty sim z myślą głównie o internecie. Cieszy mnie prędkość, jaką podajecie na podstawie swoich testów, ale czy przy korzystaniu z internetu naprawdę kiepska obsługa aż tak daje w kość?

  1. InfoMiasto

   Szybkość internetu to u nas średnio 30 Mb (3MB) z wahaniami. Na pewno na początku umowy przez około 3-4 miesiące było częściej 4-5 MB/s a potem już nigdy więcej niż 3,2 MB/s – ale nie wiemy dlaczego tak jest, jednak to nie był dla nas problem bo nawet 2 MB/s by nam wystarczało. Miejsce korzystania zawsze to samo prawie sam czubek wieżowca dużego miasta. Oferta Otvarta nie jest zła sama w sobie, jeśli chodzi o internet. Podejrzewamy, że jeśli ktoś będzie korzystał z niego tylko w godzinach dziennych to nie będzie problemu z przekłamaniami liczników lub będą być może nie tak duże. Problemy są jak korzysta się z niego w godzinach 7-8 oraz 00-01 w nocy – liczone jest to w dużej mierze według naszych obserwacji błędnie. Dla nas największy problem to obsługa, jaka po prostu zawsze na dowolny temat twierdzi – że problem jest po stronie klienta. Dla nas nie jest to godny zaufania partner i nas swoją postawą odstręcza a licznych kontaktach jakie uważamy, że z ich strony są absurdalne bez cienia profesjonalizmu.

  2. Kasia

   Oj tak…. Zawsze mają rację, klient jest debilem, który się nie zna. Może i odpisują w granicach profesjonalizmu, ale rozmowa z nimi to koszmar- chamstwo i buractwo.

   1. Admant

    Także miałem kilka kontaktów z tą siecią, już z niej zrezygnowałem. Zgłaszałem złe liczenie internetu oraz złe naliczanie dodatkowych opłat za telefon. Oczywiście zawsze zamiecione pod dywan, tragiczna sieć z jakiej natychmiastowo uciekłem. Nie radzę nawet próbować z nimi nic podpisywać bo też robią problemy przy rozwiązywaniu umowy. Naprawdę to nie jest dobra firma, raczej jest godna przyjrzenia się przez UOKiK bo tam naciągają i przeginają za bardzo.

 7. PatrykR

  Jakoś dwa miesiące temu z nimi podpisałem umowę, na razie działa wszystko dobrze. Fakt że coś internet mi się za szybko wykończył a pobieram zawsze w pierwszych godzinach nocnych i czasami do 8 nad ranem większe pakiety. Wydaje mi się że coś tam nie do końca było z licznikiem, bo ilość danych na dysku nie zgadza się z tym co licznik wskazuje. Oraz sprawa liczników jak na fotkach, dokładnie tak się dzieje, niby że dziennego się wykorzystało więcej niż jest do wykorzystania o kilkadziesiąt giga. Na razie tam jeszcze zostaję, ale jak znajdę coś co ma większy pakiet to przejdę oczywiście na nowego dostawcę bez oglądania się za siebie.

 8. Ognisty Smok

  Gdy składałem do nich wypowiedzenie to mi napisali że wypowiedzenie będzie trwało 60 dni, czyli chcieli mnie oszukać bo czas wypowiedzenia jest maksymalnie 30 dni jeśli nie pisze inaczej w warunkach umowy. Niestety potwierdzam że jest to sieć z jaką nie warto współpracować. techniczna obsługa klienta to gorzej niż dno. Znaczy piszą kulturalnie ale potwierdzam, zawsze klient zostaje sam z swoim problemem. Oni na wszystko rozkładają ręce i wmawiają że jest inaczej. Teraz próbuję lajt mobile, bo ci już mnie za mocno denerwowali swoja beznadziejną obsługą.

 9. Smrtmobile

  Otvarta – najgorsza sieć z jaką miałem do czynienia właśnie przez ich obsługę klienta. Jeśli ktoś myśli że tam jest dobrze, to niech spróbuje coś zmienić w umowie, dopiero się zaczną kwiatki. Próby przedłużania wypowiedzenia dwa razy więcej niż wynika z prawa, niechęć do anulowania usługi jaką się zamówiło. Ogólnie to sieć jaka jest bardzo dziwna, zachowanie ma totalnie nieprofesjonalne.

 10. SebastianK

  Dobre opinie o otvartej piszą tylko jej pracownicy oraz ich rodziny, wytrzymałem tam dwa miesiące. Stale tracenie sygnału, bardzo ale to bardzo złe rozliczanie zużytego transferu. Totalnie obsługa ma gdzieś klienta i wprowadza go w błąd. Omijajcie tą sieć z daleka dobrze Wam radzę. Jak widać reklamują się wszędzie teraz gdzie się da, sami klienci uciekają więc muszą się reklamować aby wyszukać nowych naiwnych jakich da się obierać kasy.

 11. Kasia

  Mam dokładnie ten sam problem z Otvarta. Obecnie kłócę się o przywrócenie prędkości, bo 7 GB przed końcem pakietu internetu nie mam. Oczywiście utrzymują, że się skończył, że nie mam racji i nie pomagają nawet screeny z ich strony, na której sprawdzałam zużycie internetowu (kilka razy w ciągu doby!). Sprawa najprawdopodobniej pójdzie do Rzecznika Praw Konsumenta, ew. do sądu. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji internet potrzebny jest również do pracy…

 12. Sigma

  Niestety ta sieć komórkowa czy internetowa to jedna wielka pomyłka. Dałem się nabrać na reklamę tanich rozmów komórkowych co prawda bez mms ale bez ograniczeń sms i rozmowy oraz ponad 20 GB internetu. Co się okazuje, internetu jest mniej, dodatkowo doliczali mi dwa razy z rzędu połączenia jakich nigdy nie wykonałem. Zrezygnowałem z ich oferty bo szkoda na to moich nerwów. Oni oczywiście wmawiają mi że mam płacić za coś czego nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.