Różnice w zmywarkach

Wyczyścić garnkiJeszcze całkiem niedawno posiadanie zmywarki było uważane za luksus, obecnie zwolenników tego urządzenia cały czas przybywa. Jest to zupełnie zrozumiałe z uwagi na liczne zalety, jakie posiadanie zmywarki za sobą niesie.

Przede wszystkim oszczędza się czas i pieniądze, bowiem tradycyjne zmywanie to po pierwsze znacznie więcej zużytej wody, a po drugie sporo stania przy zlewozmywaku każdego dnia. Do tego przy tradycyjnym zmywaniu dochodzi jeszcze problem bakterii, które mogą się rozmnażać na gąbkach czy ścierkach.

Faktem jest, że zmywarka jest sporym jednorazowym kosztem, jednak przeważnie jej zakup zwraca się już po kilku latach. Warto jednak w tym celu wybrać urządzenie trwałe i niezawodne, a jednocześnie jak najlepiej dopasowane do potrzeb. Przy zakupie zmywarki należy zwrócić uwagę na sporo różnych aspektów, najlepiej jest się wcześniej dobrze zastanowić nad swoimi oczekiwaniami i w oparciu o to zaczynać szukanie. Przeglądnięcie modeli znanych marek też może ułatwić decyzję.

Rodzaje zmywarek
Dostępne na rynku zmywarki dzielą się na dwa główne rodzaje, to znaczy wolnostojące i do zabudowy. Zmywarki wolnostojące mogą być ustawione w dowolnym miejscu w ciągu szafek kuchennych lub całkiem niezależnie, zmywarki do zabudowy umieszcza się z kolei we wnętrzu szafki, a ich klapę obudowuje się frontem meblowym.

Rozmiar zmywarki
Najczęściej spotykane rozmiary zmywarek to 45 cm oraz 60 cm. W węższych można zmyć jednorazowo 8-10 kompletów naczyń, w większych zmieści się nawet 15. Wybór odpowiedniego modelu przede wszystkim jest uzależniony od posiadanego w kuchni miejsca, a także ilości naczyń, które jednorazowo będą zmywane. Należy pamiętać o tym, że mniejsza szerokość to także mniejsza pojemność wnętrza.

Klasa energetyczna
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD również zmywarki posiadają klasy energetyczne, dostępne na rynku urządzenia to przedział od G do A. Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami wynoszą kilka do kilkunastu procent, więc w skali roku oszczędności na dobrym modelu mogą być całkiem spore, szczególnie jeśli sprzęt będzie często używany.

Klasa efektywności zmywania
O ile klasa energetyczna dotyczy zużycia energii, to klasa efektywności zmywania informuje, jak urządzenie poradzi sobie z zabrudzeniami. Tu także stosuje się oznaczenia od A do G, gdzie A oznacza najsprawniejszy sprzęt. Z efektywnością często łączona jest pojemność znamionowa, która informuje ile litrów wody będzie potrzebne na cykl mycia.

Klasa suszenia
Trzecia, identycznie jak poprzednio oznaczana informacja, tym razem o skuteczności suszenia po umyciu. Parametr ten jest ważny, jeśli chce się po wyciągnięciu naczyń mieć je od razu gotowe do schowania

Poziom hałasu
Zbyt głośna praca zmywarki może być bardzo kłopotliwa, dlatego osoby będące wrażliwe na podwyższony poziom hałasu powinny wybierać urządzenia o odpowiednim wyciszeniu. Optymalna głośność zmywarek do 40-45 decybeli, ale można spotkać jeszcze cichsze modele.

Programy w zmywarkach
Zmywarki wyposażone są w szereg funkcji, z których niejednokrotnie wcale się nie korzysta, a przy zakupie trzeba za nie sporo zapłacić. Dlatego też warto tu wybierać rozsądnie, przede wszystkim dobrze się zastanawiając, czego się od urządzenia oczekuje i jakie ma spełniać zadania.

Jeden komentarz

  1. Anna Rozwadzka

    Powiem co innego, myślałam że zmywarki są drogie i tylko wygodne. Okazuje się że zużywają znacznie mniej wody niż robi się to ręcznie. Szybciej i dokładniej oczyszczają to co się do nich włoży. Ogólnie polecam wszystkim posiadania czegoś takiego w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.