Rodzaje żarówek co nie niszczą wzroku

Dobre żarówki oczyW sklepach jest bardzo duży wybór rożnego rodzaju żarówek. Najbardziej popularne są żarówki tradycyjne, następnie energooszczędne, jarzeniówki, halogeny i na końcu lampy diodowe.

Każda z tych żarówek charakteryzuje się innymi właściwościami świecenia i mocą.

Przykładowo żarówki tradycyjne zawsze dają światło o zabarwieniu żółtym, jest to poświata tak zwanie łagodna. Wiele żarówek o bardzo intensywnym promieniowaniu czyli i mocy oświetlenia niszczy nasz wzrok, jedne szybciej drugie wolniej – ten temat przybliży to zagadnienie.

Jakie żarówki są najzdrowsze – z punktu widzenia tylko zdrowia oczu najlepsze są żarówki tradycyjne oraz halogeny o światłe nie białym. Działają one na zasadzie wysyłania strumieni świetlnych o barwie ciepłej i zabarwieniu łagodnym. Światło z takich żarówek jest co prawda mniej intensywne niż z innych rodzajów lamp ale za to nie wpływa ono negatywnie na naszą siatkówkę i rogówkę oka.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć iż takie żarówki podczas korzystania z ich blasku nie wysuszają naszych oczu. Tutaj nie chodzi o temperaturę jaka emituje żarówka ale o poświatę światła. Żarówki te są najbardziej bezpieczne ale nie są wstanie rozjaśnić dużego pomieszczenia, zawsze w nich istnieją półcienie i niedoświetlenia pomieszczeń.

Żarówki energooszczędne  oraz jarzeniówki a zdrowie oczu – w tego rodzaju żarówkach sprawa się komplikuje. Żarówka energooszczędna i jarzeniowa wydziela poświatę białą. Oba rodzaje tych żarówek są zbudowane na podobnej zasadzie, freon w szklanej rurce pomalowanej specjalną farbą na biało.

Żarówki te dają silny strumień światła który dobrze doświetla nasze pomieszczenia. Strumień światła jednak jest zimny, bardzo szybko wysusza oczy – jest to spowodowane mocną intensywnością jasności jaką emitują te żarówki.

Jeżeli pracuje się dużo godzin przy takiej żarówce oczy ulęgają zmęczeniu. Biała poświata działa niekorzystnie na nasz wzrok. Dzięki nim zaoszczędzimy sporo gotówki gdyż potrzebują mniej energii od żarówek tradycyjnych do mocniejszego świecenia.

Jeżeli zbudować wskaźnik szkodliwości to będzie w przypadku żarówek tradycyjnych mających wartość 1 a jarzeniówek 1,5 szkodliwości. Czyli nie bardzo dużo ale zawsze trochę jest.

Żarówki diodowe a zdrowie – są to żarówki przyszłości, powodem tego jest to że mają one bierny wpływ na niszczenie oczu oraz potrzebują bardzo małego poboru energii do jasnego świecenia. W skali szkodliwości klasyfikują się one na granicy 1,2 czyli maja dobre parametry ale gorsze i tak od żarówek tradycyjnych.

Pamiętajmy że nasz wzrok męczy i niszczy się nie tyle od żarówek i ich oświetlania ale od męczenia go monotonnymi barwami czy skupianiu uwagi. Nie należy czytać nocą przy sztucznym świetle i oglądać telewizji po ciemku. Często trzeba spoglądać w dal aby ćwiczyć rogówkę i źrenice. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.