Przezroczyste i prześwitujące końcówki zębów

Prześwitujące zębyWiele osób zastanawia się dlaczego końcówki zębów są przezroczyste i czy jest to coś groźnego. Tak naprawdę to od razu można powiedzieć że nie ma się czym przejmować.

Ząb który jest przezroczysty nie jest zębem uszkodzonym, po prostu jego pigment nie znajduje się w końcówkach. Ząb którego końcówki prześwitują jest tak samo zdrowy i silny jak pozostałe zęby.

Dlaczego ząb jest przezroczysty – polega to na tym, ile ząb ma mniej koloru szkliwa umieszczonego w końcówkach. Jak donoszą sami dentyści nie ma to wpływu na osłabienie zęba i jego większą łamliwość. Tego typu ząb raczej trudno jest ubarwić – nieraz pojawiają się informacje że można zażywać więcej wapnia aby przezroczystość zęba zmalała lub całkowicie znikła.

Nie jest to jednak potwierdzone naukowo, aby zwiększona ilość wapnia wpływała na dobarwienie zęba – mimo wszystko można spróbować.

W przypadku przezroczystości zębów nie należy się przejmować. Nadal uzębienie jest dobre i tak samo zdrowe, bez znaczenia czy zabarwienie pokrywa całe zęby czy końcówki są prześwitujące. Wiele osób uważa coś takiego za urocze.

Co więcej sprawa ta dotyczy ogromnej ilości osób. Nie są to przypadki rzadkie ani odosobnione. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy że ma kilka takich prześwitujących zębów – nie jest to mocno lub wcale widoczne na pierwszy rzut oka.

W razie wątpliwości można się udać do dentysty – jednakże doktor nie poradzi nic innego jak tylko ewentualne pokolorowanie zęba. Należy pamiętać że przezroczystość zębów nie jest niczym patologicznym ani też żadnym ubytkiem. Jest to po prostu taki typ zębów i nic więcej.

Warto dodać że przezroczystość ta może postępować na skutek picia napojów gazowanych – w szczególności coli – ona na działanie odwapniające. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.