Przepis na smaczne ziemniaki jak z ogniska w domu

Przepis na ziemniakiZiemniaki z ogniska charakteryzują się bardzo specyficznym i dla większości osób doskonałym smakiem. Z reguły smak ten jest uzyskiwany poprzez to, że pieką się w łupinie i węglu drzewnym.

Taki sam smak można osiągnąć w domu bez żadnego ogniska i ognia, wystarczy do tego tylko kilka prostych czynności.

Do wykonania w domu ziemniaków ogniskowych potrzebujemy możliwości ugotowania ziemniaka na parze oraz piekarnika.

Ziemniaki jakie będziemy przygotowywać, najlepiej wybierać o grubszej skórce. Całkowicie młode ziemniaczki słabiej się nadają niż te, jakie mają trochę więcej czasu od zbioru – chodzi tutaj o grubość skórki oraz wodnistość kartofla.

Ziemniaki powinno się wybierać miej więcej podobnej wielkości, aby równomiernie się przygotowały pod względem czasowym. W przypadku zupełnie różnych rozmiarów – będą mniejsze zawsze szybciej gotowe niż te większe.

Należy je umyć ale nie obierać ze skórki. Następnie umyte powinno się włożyć do garnka gotowania na parze. Zdecydowanie to poprawie ich smak, w ostateczności można je ugotować w wodzie, ale tylko i wyłącznie w mundurkach.

Gotowanie powinno trwać do ich całkowitego ugotowania lub mocnego podgotowania, tak aby były dość miękkie. Bez obaw, dzięki temu że są w mundurkach nie rozpadną się i będą lite.

Kolejnym krokiem po ugotowaniu jest ich przełożenie do blachy lub innego naczynia do zapiekania w piekarniku. Może być to blacha do pieczenia ciasta wyłożona papierem do pieczenia, naczynie żaroodporne czy coś do pieczenia innych rzeczy.

Tutaj pojawiają się dwie drogi wyboru. Można teraz je zacząć podpiekać w mundurkach aby wyglądały nawet identycznie jak z ogniska lub przed pieczeniem je obrać ze skórki. W przypadku obranych można dodać do nich jakieś przyprawy już przed pieczeniem – co miało by się z celem w przypadku niezdjętej skórki.

Aby jednak zachowały się jak najbardziej podobne do tych z ogniska można ich nie obierać do samego końca.

Ziemniaki należy ułożyć na blasze jedną warstwą w mundurkach lub obrane. Piekarnik powinno się ustawić na około 200 – 220 stopni i piec je od około 25 do maksymalnie 45 minut. W zależności jak długo są pieczone, tak będzie mocno i grubo przypieczona skórka ziemniaka.

Świetnie sprawdzają się do obranych takie przyprawy jak szczególnie wędzona papryka w proszku, zioła prowansalskie, majeranek, bazylia lub lekkie ich popieprzenie oraz posolenie. Ziemniaczki w mundurkach można także doprawiać po ich obraniu. Warto sobie je solić i po prostu podgryzać, to takie najpopularniejsze rozwiązanie.

Nie pozostaje nic innego jak wypróbować ten prosty przepis i cieszyć się smakiem takiego dania. Zajmuje to niewiele czasu a jeszcze mniej pracy z racji na bardzo łatwe przygotowanie. Napiszcie jak wyszło i zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.