Po jakie kosmetyki do włosów nie warto sięgać?

Kosmetyki twarzyKosmetyki do włosów są obecnie dostępne na rynku w różnorodnych wariantach, co wiele osób może przyprawić o zawrót głowy. Czasem trudno jest odpowiednio dobrać produkty w taki sposób, by rzeczywiście były dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i umożliwiały osiągnięcie wymarzonej fryzury. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że istnieją takie kosmetyki, których warto unikać bez względu na to, jak na co dzień „zachowują się” nasze kosmyki. Czego się wystrzegać podczas zakupów?
 
Składniki kosmetyków do włosów, których trzeba unikać
Choć trudno oczekiwać, że każdy z nas będzie potrafił poprawnie rozpoznawać każdy element składu, jakie posiadają wybrane kosmetyki do włosów, to jednak warto przybliżyć sobie chociażby kilka nazw, które pozwolą nam na uniknięcie niektórych substancji. Bez względu na to, w jakim występują stężeniu oraz jakie inne składniki im towarzyszą, ich działanie na dłuższą metę będzie dla naszych kosmyków wręcz niszczycielskie. Dlatego też, wybierając szampon, odżywkę czy maskę, lepiej omijać produkty zawierające:

SLS i SLES – często spotykane zwłaszcza w szamponach, ponieważ mają właściwości pieniące, a zwykle to właśnie tego oczekujemy od kosmetyków oczyszczających. Warto jednak zrezygnować z takich składników, ponieważ działają bardzo wysuszająco i nawet jednoczesne korzystanie z nawilżających odżywek nie pozwoli na zmniejszenie takiego efektu;
alkohol – należy się go wystrzegać dokładnie z tych samych powodów, co SLS-ów. Alkohol wysusza naskórek i może prowadzić nawet do podrażnień skóry głowy, na skutek czego ta zacznie się nieestetycznie łuszczyć, swędzieć i piec. Podobnie będzie zresztą z włosami, które staną się pozbawione blasku i szorstkie w dotyku, co z kolei może prowadzić do ich kruszenia;
ftalany – czyli rozpuszczalniki. Brzmi przerażająco i rzeczywiście mają one bardzo negatywny wpływ na włosy i skórę głowy. Bywają składnikiem kosmetyków ze względu na właściwości, które na dłużej utrzymują ładny zapach, jednak ich wpływ jest toksyczny i może nawet prowadzić do chorób;
silikon – oczywiście silikon może dać zachwycające rezultaty, ponieważ otacza włosy ochronną powłoką, która znacząco je wygładza, przez co są lśniące i miękkie. W dużych ilościach jednak silikony obciążają kosmyki, na dodatek nie zastąpią nam substancji nawilżających, wobec czego po takie produkty należy sięgać wyłącznie raz na jakiś czas.
 
Czym zdecydowanie nie stylizować włosów?
Na półkach drogeryjnych znajdziemy też popularne kosmetyki do włosów, które nie mają właściwości typowo pielęgnujących, a służą jedynie ujarzmieniu fryzury. Warto jednak zdać sobie sprawę, że część z nich, mimo że na pierwszy rzut oka pozwala uzyskać pożądany efekt, to w praktyce może zaszkodzić naszym kosmykom.
 
Najpowszechniejszym jest zdecydowanie lakier do włosów. Choć użyty od czasu do czasu i w znikomej ilości pozwoli np. na utrwalenie loków czy fal, to jednak w dużej mierze obciąża i niszczy włosy, a nierzadko także je skleja, przez co trudno go zmyć. Dużo lepszym zamiennikiem będą żele czy spraye stylizujące, które również umożliwią uporządkowanie naszego uczesania, a jednocześnie nam nie zaszkodzą.

Podobnie należy być ostrożnym z pudrami, które mają za zadanie unosić włosy u nasady. Można okazyjnie po nie sięgnąć, jednak na dłuższą metę są bardzo wysuszające – z powodzeniem mogą być zastąpione przez suchy szampon, choć i tutaj powinniśmy zachować ostrożność.
 
Czego nie powinno zabraknąć w pielęgnacji włosów?
Oczywiście skomponowanie rutyny pielęgnacyjnej jest uzależnione od wielu czynników i każdy z nas powinien dojść do złotego środka metodą prób i błędów, to jednak pod ręką powinniśmy mieć takie kosmetyki do włosów, jak:
• szampon do oczyszczania skóry głowy;
• odżywka dopasowana do typu włosów;
• maska o wymaganych właściwościach (np. nawilżająca);
• produkt termoochronny na wypadek stylizacji na gorąco;
• spray lub mgiełka z filtrem SPF na lato;
• olejek, serum lub krem do zabezpieczania końcówek przed rozdwajaniem;
• naturalny olej do wykonywania tzw. olejowania, które dodatkowo odżywi włosy.