Plakaty na ścianę – modny dodatek

Ozdoba ścianekPoczucie estetyki sprawia, że zdecydowana większość z nas czuje potrzebę zagospodarowania przestrzeni na ścianach czymś miłym dla oka. Kiedyś były to przede wszystkim obrazy albo tańsza wersja – reprodukcje. Za to dzisiejsze nowoczesne wnętrza pokochały proste, lekkie formy. Doskonale się rozumieją na przykład z plakatami i to właśnie plakaty na ścianę będą tematem dzisiejszego artykułu. Jak dobrać plakat do pomieszczenia? Jak zestawić ze sobą kilka plakatów? Właśnie na te pytania udzielimy odpowiedzi poniżej, więc czytajcie do ostatniej linijki!

Jak dobrać plakat do pomieszczenia?
Czy w ogóle istnieje jakaś jedna słuszna odpowiedź na to pytanie? Uczciwie rzecz ujmując nie, co jednak nie znaczy, że wybierając plakat do swojego salonu czy innego pomieszczenia, nie warto wziąć pod uwagę kilku ważnych czynników. Jakich?

Dopasuj plakat do stylu całości
Po pierwsze, warto pamiętać, że plakat podobnie jak każda inna ozdoba jest częścią większej całości i powinien być z nią kompatybilny. Jak można osiągnąć taki efekt spójności? Warto dobrać treść i formę plakatu do stylu w jakim urządziliśmy całe pomieszczenie. To on będzie tu miał decydujące znaczenie. Grafiki w stylu pop-art mogą wyglądać jak zabłąkane dzieci w salonie urządzonym w stylu glamour i odwrotnie. To tylko przykład, ale jestem pewna, że wiecie już o co chodzi. Każdy styl ma pewne ramy. Można w nich zmieścić naprawdę wiele i dobrze jest się ich trzymać. A jeśli je opuszczacie, to róbcie to świadomie i mając jakiś cel. Jednak podkreślam, że bezpieczniejszym wyjściem jest zawsze poruszanie się w obszarze wyznaczonym przez wspomniane wyżej granice.

Plakaty powinny pasować do pokoju także pod względem kolorystycznym. Mogą być dopasowane na zasadzie podobieństwa albo kontrastu w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Podobieństwo kolorystyczne wywołuje wrażenie uspokajającej jednolitości, a kontrast działa pobudzająco. To tak w dużym uogólnieniu.

Plakat na ścianie, a Twój nastrój
Po drugie, to co powiesicie na ścianie będzie wpływać na wasz nastrój. Czy tego chcemy czy nie obrazy naprawdę silnie do nas przemawiają. Można powiedzieć, że ze zdwojoną wprost siłą bo oddziałują na nas nie tylko ze względu na przedstawianą tematykę, ale też kolory. Coś, na co miło jest popatrzeć przez parę minut czy nawet godzinę, na dłuższą metę może po prostu męczyć. Ponieważ każdego z nas co innego odpręża, a co innego męczy albo przytłacza trudno byłoby konkretnie określić jakich grafik albo kolorów unikać. Warto jednak mieć świadomość, że plakat, jaki zdecydujemy się zawiesić na ścianie będzie miał na nas jakiś wpływ.

Zestawianie kilku plakatów
A teraz przejdźmy do trudniejszego tematu – jak zestawić ze sobą kilka plakatów, żeby wszystko do siebie pasowało? Komponowanie plakatów na ścianie może się wydawać wyzwaniem, ale nie taki wilk straszny.

Jeśli chcesz ciekawie ozdobić swoją ścianę postaw na plakaty o różnych formatach. Oczywiście jeśli decydujesz się na mniejszą ich ilość na przykład 2 lub 3, które zawisną obok siebie, to ich format może być taki sam. Jeśli jednak chcesz zrobić mini galerię, najciekawsze efekty uzyskasz mieszając ze sobą różne wielkości.

Bardzo efektownie wygląda zestawienie fotografii z grafikami czy napisami. Ważne, żeby cały ten zestaw miał ze sobą coś wspólnego. Najlepiej też, żeby plakaty były utrzymane w podobnej kolorystyce. Tematykę wybierz zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Jeśli lubisz ciekawą architekturę postaw na plakaty architektoniczne. Jeżeli kochasz przyrodę, ozdób swoją ścianę fotografiami pięknych roślin albo liści. W zasadzie tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i upodobań. Pamiętaj tylko, żeby wszystkie plakaty powieszone obok siebie wyglądały jak jedna, spójna całość. Wtedy będą cieszyć oko, a ich widok nie będzie dla Ciebie męczący.

Nowoczesne plakaty do nowoczesnego wnętrza
Jeśli należysz do osób, które obrazy wolą oglądać w galerii sztuki niż na ścianie swojego mieszkania, a przy tym cenisz nowoczesność i prostotę, plakaty dla Ciebie świetnym sposobem na ozdobienie ścian salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki! Pamiętaj jedynie, żeby pasowały stylem i kolorystyką do całego pomieszczenia, a staną się efektowną, nowoczesną dekoracją Twojego domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.