Pielęgnacja betonu, a pory roku. Jak dbać o beton latem, a jak zimą?

Zimowy betonZanim podejmiesz się prac związanych z wykonaniem betonu, poznaj wpływ czynników atmosferycznych i dowiedz się, jak zapobiec ich szkodliwemu działaniu.

Dojrzewanie betonu

Wykonanie betonu nie kończy się w momencie wylania masy do przygotowanej wcześniej formy, a trwa nieco dłużej i obejmuje kilka czynności, które sprawią, że efekt końcowy będzie zadowalający. Okres “opieki” i dbania o beton to jego dojrzewanie. Rolą wykonawcy jest więc zapewnienie jak najlepszych warunków cieplno-wilgotnościowych, aby proces ten zaszedł prawidłowo. Głównym zadaniem jest ochrona cementu przed działaniem opadów atmosferycznych, promieni słonecznych i wiatru, jak również przed skrajnymi – niskimi i wysokimi temperaturami. W zależności od pory roku, czynności te będą się nieco różnić, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Jak pielęgnować beton latem?

Podczas najcieplejszej pory roku, beton jest szczególnie narażony na przesuszenie, dlatego prowadzone działania i pielęgnacja powinny opierać się na regularnym spryskiwaniu lub polewaniu go wodą. Na wczesnym etapie dojrzewania zalecane jest zraszanie betonu, ponieważ zbyt mocny strumień może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Poza siłą strumienia wody, ważna jest także, aby temperatura nie była zbyt niska.

Dobrym rozwiązaniem jest przykrywanie betonu mokrymi włókninami i matami. Pozwoli to na zaoszczędzenie wody i zmniejszenie częstotliwości zraszania powierzchni. Niektórzy stosują specjalne powłoki, które uniemożliwiają parowanie wody z betonu, jednak nie zawsze jest to konieczne, tym bardziej, że należy je odpowiednio zabezpieczyć przed skutkami wiatru. Taka pielęgnacja betonu latem powinna trwać nie krócej niż 3 dni.

Jak pielęgnować beton zimą?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wykonujemy beton zimą, kiedy słupki rtęci pokazują niską temperaturę. Wtedy to procesy wiązania i twardnienia betonu zachodzą znacznie wolniej, dlatego konieczne może okazać się wprowadzenie kilku zmian. Przede wszystkim, zalewając beton zimą, lepiej użyć mieszanki z obniżonym stosunkiem wodno-cementowym, czyli z większą ilością cementu lub z cementem o wysokiej temperaturze hydratacji.

Kolejnym dobrym pomysłem jest podgrzanie składników betonu – wody i kruszywa lub urozmaicenie mieszanki dodatkami chemicznymi o właściwościach przeciwmrozowych. Ważna jest także ochrona przed utratą ciepła technologicznego oraz zabezpieczenie betonu przed zamarznięciem wody w nim zawartej. Aby temu zapobiec, należy zasłonić beton płytami styropianowymi, wełną mineralną lub matami słomianymi. W pierwszej fazie dojrzewania, można sobie pozwolić na ogrzewanie betonu, jednak należy być ostrożnym, aby nie doprowadzić do jego przesuszenia lub popękania na skutek dużej różnicy temperatur. 

Zanim jednak przystąpisz do zakupu i wykonania betonu, zwróć uwagę na jego jakość. Nie kupuj pierwszego lepszego z marketu, szczególnie jeśli zamierzasz wylać go zimą lub późną jesienią. Niska jakość i słaby skład mogą sprawić, że cała praca będzie musiała zostać poprawiona. Aby tego uniknąć, zapoznaj się z dobrej jakości betonem, jaki oferuje betoniarnia Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.