Opakowania – te symbole musisz znać

OpakowaniaRobiąc zakupy i wybierając dany produkt często nie zwracamy uwagi ani na jego skład ani na symbole, które widnieją na jego opakowaniu. To błąd! Wiele z nich umożliwia nam stwierdzenie czy dane opakowanie jest bezpieczne dla środowiska i ludzi.

Jeśli więc chcesz dbać o matkę naturę musisz poznać symbole, które mówią o łatwości przetwarzania opakowania.

W wielu krajach na opakowaniach produktów możemy zauważyć informacje dotyczące prawidłowej segregacji danego towaru. U nas jednak wciąż tego nie ma, a w rzeczywistości ułatwiłoby to mieszkańcom nie tylko dużych miast, ale i w miasteczkach odpowiednią segregacje odpadów. Dlatego warto znać symbolikę występującą na opakowaniach. Pomoże to właściwie zinterpretować możliwości utylizacyjne danego produktu.

O opakowaniach przeczytasz także tutaj: https://porady.elk.pl/jak-skutecznie-zarzadzac-wizerunkiem-marki

Opakowania ekologiczne – symbole
Oto znaki, które musisz znać jeśli chcesz zadbać o otaczający nas świat.

 • Symbol „Zielony Punkt” – dość często ludzie mylą go z symbolem recyklingu. W rzeczywiście oznacza on, że producent sfinansował funkcjonowanie i budowę systemu odzysku odpadów.
 • Znak „CE” – ten symbol pojawia się na produktach medycznych, zabawkach, sprzęcie elektronicznym. Informuje o tym, że produkt został wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Unii Europejskiej obejmujące normy zdrowia i bezpieczeństwa użytkownika.
 • Symbol królika – mówi o tym, że produkt nie był testowanych na zwierzętach. Widnieje on na kosmetykach.
  Symbol trzy zielone strzałki w kole – to mówimy nam, że dany produkt nadaje się do recyklingu, bo został stworzony z produktów biodegradowalnych.
 • Znak Ekologiczny” – Poświadcza on, że produkt został stworzony zgodnie z ekologicznymi kryteriami w Polsce.
  Znak „MSC” ( Marine Stewardship Council) – znajduje się na przetworach i konserwach rybnych. Informuje on, że produkt pochodzi z przyjaznego środowiska połowu.
 • Symbol dwóch strzałek – informuje o ponownej możliwości użycia. Chodzi o to, że jeśli dany produkt został zużyty to jego przydatność się nie kończy i zostanie użyty jeszcze raz.
 • Symbol roślinki zawiniętej na dole w kółko – znak widnieje na opakowaniach, które rozkładają się pod czas ich kompostowania. Takie produkty są w 100% biodegradowalne.
 • Znak „ALU” – informuje, że opakowanie wykonane jest z aluminium i nadaje się do recyklingu.
 • Symbol „VEGAN” – mówi o tym, że w produkcie nie ma składników pochodzenia zwierzęcego. Występuje na opakowaniach spożywczych, środkach czystości, kosmetykach i ubraniach.

Więcej o opakowaniach przeczytasz na stronie Packhelp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.