Opakowania – które są bezpieczne dla środowiska?

Ekologiczne paczkiKażdego dnia idąc do sklepu robimy zakupy i kupujemy produkty, które są zapakowane. Większa ilość produktów na rynku w jakiś sposób są opakowane stanowi to określone funkcje i część towaru. W taki oto sposób w szybkim tempie człowiek produkuje bardzo dużą ilość śmieci.

Warto więc zwracać uwagę na opakowania, które nie szkodzą środowisku. W tym artykule dowiesz się jakie opakowania są bezpieczne dla naszego otoczenia.

Opakowania szklane
To jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań opakowania. Szkło można używać wielokrotnie i jest przyjazne naszemu zdrowiu. Choć rozkłada się bardzo długo to nie zanieczyszcza gleby. Każdy produkt w szklanym opakowaniu nie posiada toksycznych substancji, które mogą zaszkodzić nie tylko nam ludziom, ale i zwierzątko i roślinom tak jak rozkładający się plastik.

Opakowania kartonowe i papierowe
Opakowania zrobione z papieru, tektury czy kartonu można projektować tak, aby ich użyteczność była wielokrotna. Tak naprawdę kluczem do sukcesu o dbanie środowiska jest prawidłowa segregacja. Takie opakowanie nie nadaje się do produktów płynnych, ale jest świetnym sposobem na przenoszenie i transport produktów spożywczych i niespożywczych.

Warto zauważyć, że dbanie o ekologię środowiska to prawidłowa segregacja odpadów i stworzenie takim śmieciom możliwości wielokrotnego użytku. Kupując produkty zwracaj uwagę na to, aby na opakowaniu był symbol strzałek, który mówi o możliwości recyklingu. Warto jest też zwrócić uwagę na emblemat mówiący o opakowaniach biodegradowalnych czyli wstążka z dwoma listkami.

Więcej o pudełkach znajdziesz na: https://porady.elk.pl/jak-wybrac-prezent-dla-pracownika-poradnik

Butelki PET- szkodliwe dla środowiska
Butelki PET mają wiele zalet, ale niestety są toksyczne dla naszego zdrowia i otaczającego świata. Coraz częściej mówi się o tym, że picie wody z takiego opakowania może powodować dostanie się szkodliwych substancji do organizmu człowieka. Nie powinno używać się ich więcej niż jeden raz, a zostawianie ich z zawartością na wysokiej temperaturze jest niebezpieczne. Butelki PET rozkładane są wiele setek lat i jest to największy problem współcześni świata.

Opakowania – bioplastiki
To opakowania stworzone z surowców roślin, ale mają takie same cechy jak opakowania z plastiku. Bioplastik jest w zupełności biodegradowalny wytwarzany na przykład z kukurydzy, odpadów papierowych czy otrębów pszennych. Rynek opakowań bioplastików choć świeży to bardzo szybko się rozwija. Produkcja takich opakowań wytwarza prawie o połowę mniej gazów cieplarniach niż produkcja plastiku.

Jakich opakowań powinno się unikać?
Przede wszystkim jest to styropian i produkty z niego wytworzone. Styropianowa tacka na żywność czy pudełko są zrobione ze spienionego polistyrenu, który rozkłada się co najmniej 500 lat. Materiał ten jest szkodliwy dla zdrowia bo styren rozpuszcza się w tłuszczach, a więc nabiał czy mięso na takich opakowań może mieć w sobie tą substancje.

Więcej o opakowaniach przeczytasz na stronie Packhelp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.