Olej do drewna czy lakier – który produkt wybrać?

Drewno silneZależy Ci na naturalnym wykończeniu drewnianych powierzchni z zachowaniem ich koloru i rysunku słojów? Do wyboru masz dwa podstawowe preparaty do ochrony naturalnych powierzchni – olej do drewna oraz bezbarwny lakier. Zobacz, czym się wyróżniają i który sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego projektu.

Olej do drewna – naturalna ochrona i bezpieczeństwo

Jeśli cenisz ekologiczne rozwiązania, zwróć uwagę na olej do drewna. To preparat na bazie naturalnych składników, który głęboko wnika w drewno i pielęgnuje je od środka. Wybierz produkt wzbogacony szlachetnym woskiem Carnauba, który nie tylko odżywia, ale także wzmacnia strukturę drewna.

Tworzy na jego powierzchni hydrofobową powłokę, która zabezpiecza przed wodą – jest to ważne w przypadku elementów architektonicznych oraz mebli znajdujących się na zewnątrz domu, a także w kuchni i łazience. Oleje do drewna chronią ponadto przed pleśnią, grzybami i glonami, które mogą rozwijać się w wilgotnym otoczeniu. Jeśli szukasz dobrego preparatu, sprawdź oleje do drewna i bezbarwne lakiery na stronie Dekoratorium. Możesz także sięgnąć po najbardziej naturalny produkt do drewna, jakim jest pokost lniany – preparat na bazie zagęszczonego oleju lnianego.

Jedną z największych zalet oleju do drewna jest subtelny efekt, jaki można dzięki niemu uzyskać. Olej wnika w strukturę desek, pielęgnując je i podkreślając ich piękno. Nie pozostawia błyszczącej, widocznej dla ludzkiego oka powłoki, jaka pojawia się w przypadku lakierów i farb. Można więc odnieść wrażenie, że drewno jest całkowicie naturalne, pozbawione jakiejkolwiek ingerencji w jego strukturę. Jeśli więc zależy Ci na maksymalnie naturalnym efekcie, zwróć uwagę właśnie na oleje do drewna. Musisz jednak wiedzieć, że, aby zapewnić odpowiedni stopień ochrony, olejowanie drewna trzeba regularnie powtarzać – na przykład raz w roku.

Bezbarwny lakier do drewna – wysoka skuteczność i połysk

Olej do drewna pozwala wprawdzie osiągnąć naturalny efekt, jednak to lakier gwarantuje najwyższy stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Lakier do drewna tworzy trwałą powłokę, która zabezpiecza drewno przed działaniem wody, a także czynnikami mechanicznymi – takimi jak zarysowania i ścieranie. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością i rozlewnością, o czym przekonasz się podczas aplikacji.

Wybierając bezbarwny lakier do drewna, zachowasz naturalny kolor drewna, a także rysunek słojów i sęków na deskach. Do wyboru masz efekt matowy lub błyszczący. Pamiętaj jednak, że powłoka pokrywająca materiał będzie widoczna. Lakiery do drewna dzielą się na te polecane do wnętrz oraz zewnętrzne. Te drugie gwarantują ochronę przed śniegiem, deszczem, mrozem i promieniami słonecznymi.

Lakier do drewna doskonale sprawdza się do zabezpieczenia zewnętrznych elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna, a także mebli, balustrad, ogrodzeń, altan, pergoli, okien i drzwi. Jego aplikacja jest bardzo prosta – możesz wykorzystać pędzel lub wałek malarski. Nie musisz powtarzać malowania tak często jak w przypadku oleju do drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.