Najlepsza zanęta i przynęta na dużą rybę – jak zrobić

Przynęta na dużą rybęJadąc na ryby – każdy wędkarz chcę złowić dużą sztukę. Aby udały się takie połowy, trzeba mieć oczywiście trochę szczęścia jak i odrobinę pomocy w dobrym przygotowaniu sprzętu oraz zanęt i przynęt.

Na początku warto poznać dość prostą ale istotną zasadę – aby złowić dużą rybę, warto wybierać frakcję przynęt i zanęt większą. Chodzi o bardziej konkretne elementy niż sama drobna frakcja, na jaką rzucają się drobne rybki.

Druga ważna zasada – to typ żerowania ryb. Duże sztuki z reguły wybierają spokojne miejsca a nie te, gdzie wiele ryb się szamocze i szuka pokarmu. Duża ryba lubi spokój a więc zanętą nie powinniśmy przyciągać dużego zbiegowiska ryb a tylko te większe. Można to osiągnąć w prosty sposób o jakim wielu wędkarzy zapomina.

Jak zrobić bardzo dobrą zanętę wędkarską na dużą rybę – jak było powiedziane frakcja musi być duża, na tyle pora aby mniejsze ryby słabiej się na nią rzucały i ją wyjadały z dna. Najlepiej na zanętę wędkarską na dużą rybę sprawdza się pełny groch, duża kukurydza, ciecierzyca, kasza perłowa lub pęczak, o ile jest dobrze to wszystko ugotowany aby mocno napęczniało i nie było zbyt twarde.

Składniki te można zmieszać ale nie jest to konieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie podkarmianie przez kilka dni w jednym miejscu, gdzie ma zamiar się łowić wybranym składnikiem (świetnie jeśli będzie to o podobnych porach o jakiej ma zamiar potem łowić ryby).

Przykładowo ma się zamiar łowić na pęczak czy groch – miejsce to należy na około 3 dni przed właściwymi łowami przygotować. Wrzucać tam odpowiednią ilość tego na co będzie się łowiło i to co dziennie. Dnia połowów należy korzystać z tego czym się podkarmiało ryby w tym miejscu i także wrzucić trochę tej zanęty do wody – ale w znacznie mniejszych ilościach.

Istotne jest także to przy połowach dużych ryb, aby nie szamotać się z nimi w miejscu połowu. Chodzi o możliwe jak najmniejsze chlapanie złowioną rybą i hałasowanie podczas jej wyciągania. Tak samo samemu, też powinno się standardowo zachować cieszę – to jest szczególnie ważne przy połowach sporych ryb, mniejsze nie są tak płochliwe na hałasy jak te duże.

W dniu połowów dużych ryb powinno się podsypać do wody garstkę tego samego co było zanętą, co około 20-30 minut. Także na haczyku czyli jako przynęty też należy używać tego samego. Takie przygotowanie łowiska powinno się sprawdzić. Oczywiście warunki pogodowe jak zawsze mają spore zacznie – mimo wszystko to poprawi możliwość złowienie naprawdę dużych ryb w przygotowanym miejscu.

Najlepsze godziny na tego typy połowy do ranek lub wieczór – dobrze o tych samych godzinach w jakich będzie się łowić także podkarmiać ryby w tym miejscu. Można wieczorem lub nocą wrzucić więcej zanęty, aby przykładowo łowić w tym samym miejscu następnego dnia rankiem. To wszystko zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Andrzej

    Bardzo dobry artykuł, także mam te same obserwacje. Im grubsza podsypka do wody to tym większe ryby się kręcą w pobliżu. A wadą jest jak ktoś wrzuca drobne podkarmienie jakiś śruciny i czeka na coś większego. Wtedy większa ryby idzie gdzie indziej jak wiele się kręci w jednym miejscu drobnicy. Ja stosują pełen groch lub ciecierzycę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.