Najczęstsze choroby grzybowe roślin – jak sobie z nimi radzić?

Rośliny zdroweInfekcje wywołane przez organizmy zaliczane do domeny jądrowców powodują duże straty wśród uprawianych drzew, krzewów i kwiatów. Patogeny grzybowe rozwijają się, mając dostęp do substancji organicznych, wody, tlenu oraz odpowiedniej temperatury. Choroby składają się z kilku etapów – infekcji, inkubacji, wystąpienia objawów, wyzdrowienia rośliny oraz rekonwalescencji. Warto wiedzieć, które środki mogą zwalczyć rozwój szkodliwych grzybów.

Phytophthorosis
Fytoftoroza wywoływana jest przez lęgniowce. Choroba atakuje liczne odmiany roślin rolniczych, warzyw, gatunki ozdobne, drzewa oraz krzewy leśne. Fytoftoroza infekuje systemy korzeniowe, doprowadzając do zaburzeń w procesie pobierania wody i soli mineralnych z podłoża.

Rozwój choroby w swoim początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Kiedy symptomy fytoftorozy zostaną zaobserwowane, rośliny nie można zazwyczaj uratować. Choroba doprowadza do gnicia korzeni, więdnięcia, żółknięcia i zasychania liści. W ostatniej fazie obumiera cała roślina. Pierwszy objaw fytoftorozy stanowi czernienie łodygi.

W przypadku drzew obserwuje się natomiast powstawanie na szyjce korzeniowej charakterystycznych, brązowo-brunatnych przebarwień. Fytoftoroza jest zazwyczaj nieuleczalna. Istotne znaczenie mają więc zabiegi, zapobiegające infekcji. Są to m.in. szczepienia odmian szlachetnych na specjalnych podkładkach, okulizacja, opryski z fungicydami fosfoorganicznymi w okresie kwitnienia drzew ziarnkowych.

Fuzarioza
Obejmuje różnorodne gatunki chorób wywoływanych przez grzyby z rodziny gruzełkowatych. Fuzarioza może atakować np. tulipany, kukurydzę i len. Grzyby wyróżniają się wysoką patogenicznością zarodników, mogących przez długi okres przebywać w glebie. Gruzełkowate wytwarzają ponadto toksyczne metabolity.

Fuzarioza doprowadza do więdnięcia rośliny. Choroby w wielu przypadkach nie da się wyleczyć. Ochrona roślin powinna więc obejmować wielokierunkowe, zintegrowane działania. Podstawowe zabiegi to: uprawa roślin odpornych, zmianowanie gatunków, niszczenie źródeł infekcyjnych, nawożenie NPK z zachowaniem właściwych proporcji.

Choroby grzybicze mogą powodować liczne straty wśród uprawianych krzewów, kwiatów i drzew. Warto więc wykorzystywać działania, zapobiegające różnego typu infekcjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.