Na czym polegają i jakie mogą być formy obróbki metali?

MetalurgiaW celu zmiany kształtu i rozmiaru danego metalu wykorzystuje się różne metody obróbki. Wpływają one również na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych poszczególnych materiałów. Oto najczęściej spotykane sposoby obróbki.

Czym właściwie jest obróbka metali?
Jak już częściowo zaznaczono, obróbka metali polega na poddawaniu określonego elementu modelowaniu za pomocą różnych technik. Celem tego procesu jest uzyskanie odpowiedniego kształtu potrzebnego podmiotowi zamawiającemu. Dodatkowo przekształcanie wiąże się nie tylko z dostosowaniem wymiarów do określonego projektu, ale również zmianą właściwości fizycznych i chemicznych przedmiotu. Wyróżnia się trzy podstawowe techniki obróbki: skrawanie, metoda plastyczna i cieplna.

Skrawanie – na czym polega?
Proces skrawania polega na pozbywaniu się określonych warstw metalu przy użyciu różnych technik mechanicznych. Na stronie https://www.metaltech.pl/obrobka-metali-i-stali/ można zauważyć, że kształtowanie określonego surowca odbywa się za pomocą 4 metod:

  • frezowania,
  • toczenia,
  • wiercenia,
  • szlifowania.

Każda z nich występuje w określonym porządku i stanowi niezbędny etap powstawania określonego przedmiotu podczas obróbki skrawaniem. W efekcie powstaje gotowy produkt spełniający wszelkie wymagania zamawiającego.

Czym jest obróbka plastyczna metali?
To sposób polegający na zmianie rozmiaru określonego stopu za pomocą narzędzi odkształcających metodami na zimno i gorąco. Najczęstszymi technikami wykorzystywanymi do procesu obróbki plastycznej są:

  • kucie – zmiana kształtu poprzez nacisk lub uderzenia mechaniczne bądź ręczne,
  • gięcie – nadanie trwałej krzywizny przedmiotowi modelowanemu za pomocą urządzeń,
  • ciągnienie – zmiana długości metalu poprzez jego wydłużanie i zmniejszanie średnicy,
  • tłoczenie – nadawanie kształtu dzięki wykorzystaniu pras nadających określone parametry.

Jak wygląda obróbka cieplna?
Zmiana stanu stałego metalu celem nadania mu innych właściwości fizycznych, mechanicznych i chemicznych. Techniki zaliczające się do obróbki cieplnej to wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie czy stabilizowanie. Realizując wszystkie te techniki, specjaliści z Metaltech oddają Klientom do użytku perfekcyjnie przygotowane zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.