Na czym polega fenomen Netflixa? Dlaczego sięgamy po serwisy streamingowe?

Nowe technologie internetoweDzisiejszy świat oferuje nam mnóstwo możliwości. Dotyczy to zarówno edukacji, pracy i rozwoju osobistego, jak i rozrywki czy dobrej zabawy. Niebagatelną rolę odgrywa w tym wszystkim internet, który przez ostatnie dziesięciolecia ewoluuje niemal na naszych oczach.

Już teraz w sieci znajdziemy portale społecznościowe i serwisy informacyjne, które stały się alternatywą dla tradycyjnej prasy. Sieć coraz odważniej wchodzi też na obszary, które do tej pory zarezerwowane były dla telewizji. Okazuje się bowiem, że coraz więcej osób chętnie korzysta z platform streamingowych i materiałów zamieszczanych w internecie.

Czym są serwisy streamingowe i ile kosztują? – Klasyczna telewizja ma niestety coraz mniej do zaoferowania statystycznemu użytkownikowi. Przed ekran najczęściej przyciągają go programy informacyjne, relacje z wydarzeń sportowych i seriale, które nierzadko ciągną się latami. Do tego dochodzi konieczność oglądania reklam i pogodzenia się z programem nadawania poszczególnych produkcji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chętnie korzysta z serwisów streamingowych dostępnych w internecie.

Najpopularniejszym z nich jest oczywiście YouTube – znajdziemy na nim różnorodne produkcje poświęcone niemal każdej tematyce. Z serwisu korzystać można za darmo (istnieją jednak płatne ulepszenia i możliwość wypożyczenia konkretnych filmów czy materiałów). Furorę robią też płatne telewizje internetowe – na przykład HBO GO i Netflix. Oferują one swoim użytkownikom płatny dostęp do najlepszych filmów i seriali.

Opierają się one na comiesięcznej subskrypcji, za którą zapłacić należy około 25-50 złotych (cena różni się w zależności od wybranego pakietu). Serwisy streamingowe ciągle się rozwijają – proponują nowe tytuły i rozwiązania abonamentowe. Niedawno testowano jeden z nowych pomysłów – długoterminowe plany abonamentowe, które w niektórych regionach sprawdzał Netflix. Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że stali abonenci liczyć mogą na atrakcyjniejsze ceny. Czy wprowadzone zostaną długoterminowe okresy rozliczeniowe na Netflix? Być może rok 2020 przyniesie nam odpowiedź.

Dlaczego wybieramy internet? – Popularność serwisów streamingowych jest ściśle związana z rozwojem i dostępnością internetu. Dziś niemal każdy z nas dysponuje urządzeniem, które bez problemu łączy się z siecią. Świetnym przykładem jest niedawna premiera netflixowego serialu “Wiedźmin”, który w bardzo krótkim czasie obejrzały miliony widzów na całym świecie. Po premierze produkcji subskrybenci usługi zyskali nielimitowany dostęp do pełnego sezonu i mogli go obejrzeć w wybranym miejscu i czasie.

Nie towarzyszyły im przy tym reklamy czy konieczność oczekiwania na następne odcinki – nic więc dziwnego, że duża część z nich stawia Netflix ponad klasyczną telewizją. Już teraz fani pytają kiedy 2. sezon “Wiedźmina”? Najlepiej świadczy to o popularności nowej “internetowej telewizji”. To jednak i tak zaledwie przykład i wierzchołek góry lodowej możliwości, które współcześnie daje nam internet.

Internet jest dziś alternatywą nie tylko dla telewizji. Wydaje się, że na jego popularności straciła także prasa i radio. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy dziś w kilka chwil na łamach serwisów informacyjnych – stacji radiowych także posłuchamy online. Miliardy użytkowników korzystają też z social mediów – za pośrednictwem portali społecznościowych porozmawiamy ze znajomymi, podzielimy się informacjami, opublikujemy własne materiały i zadzwonimy do najbliższych. Potencjał internetu zauważył najwyraźniej także rząd – coraz więcej spraw i formalności jesteśmy bowiem w stanie załatwić dzięki profilowi zaufanemu, który stworzyć możemy chociażby za pośrednictwem bankowości internetowej. W ten sposób między innymi dopiszemy się do listy wyborców, złożymy niemal dowolny wniosek i sprawdzimy status naszych spraw urzędowych.

Od 2020 roku internet stanie się także ważną częścią polskiej służby zdrowia – mowa oczywiście o e-receptach, które od stycznia są obowiązkowe. Edukacyjny potencjał sieci dostrzegają też coraz częściej szkoły, które starają się kształcić uczniów w kierunkach związanych z zawodami przyszłości. Podsumowując, internet jest dziś medium, które stało się niemal monopolista w wielu sferach ludzkiego życia. Pełni on dziś funkcje informacyjne, społeczne, naukowe i rozrywkowe. Nic więc dziwnego, że z jego usług korzystają zarówno seniorzy, jak i nawet kilkuletnie dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.