Malowanie mebli – to odmieni oblicze Twojego mieszkania

Malowanie starych mebliNajczęściej stare meble się wyrzuca, aby nie zajmowały niepotrzebnego miejsca. Do wiekowych krzeseł, stołów czy komód można podejść jednak w zupełnie odmienny sposób, próbując dokonać szybkiej renowacji w postaci pomalowania ich powierzchni. Jak ubarwić w ten sposób swoje mieszkanie?

W jaki sposób rozpocząć przygodę z malowaniem mebli?

Chcąc zająć się nowym hobby lub doraźnie spróbować czegoś nowatorskiego w kwestiach domowych renowacji, można postawić na przyjemne zajęcie, jakim jest malowanie mebli. Najlepiej zabrać się do tej czynności, posiadając sporo starych sprzętów, ponieważ specjalny zakup mebli w celu ich pomalowania nie będzie już tak opłacalnym zajęciem. Przed przystąpieniem do malowania bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie typu materiału, z jakiego został wykonany dany mebel, ponieważ ma to wpływ na sposób jego renowacji.

Jeśli mebel wykonany jest z drewna, warto najpierw zeszlifować starą powierzchnię, następnie dokładnie ją umyć, a dopiero później zabrać się za nakładanie farby. Po pomalowaniu mebla dobrze przetrzeć go jeszcze drobnoziarnistym papierem ściernym. Inaczej sprawa się ma się z meblami wykonanymi z okleiny czy też płyty MDF – w tym przypadku szlifowanie mogłoby uszkodzić ich powierzchnię, dlatego warto zdecydować się tylko na zmatowanie jej papierem ściernym oraz przemycie z kurzu i zabrudzeń.

W jaki sposób malować meble?

Podstawą skutecznego malowania mebli jest wybór odpowiedniej farby. Najlepszym rozwiązaniem jest farba akrylowa, która zapewnia trwały efekt i dobrze trzyma się powierzchni. Dla stworzenia mocniejszej warstwy i otrzymania wyraźniejszej barwy można zdecydować się na dwukrotne malowanie, należy jednak zachować odpowiedni kilkugodzinny odstęp między pierwszym i drugim nałożeniem farby. Po malowaniu warto zostawić mebel na jeden dzień w przewiewnym pomieszczeniu, aby zdążył on wyschnąć.

Malowaniem mebli może również zająć się specjalista. Sprawdzony fachowiec gwarantuje wysoką jakość wykonania i trwały efekt. Gdzie takiego znaleźć w Szczecinie i okolicach? Najwygodniej poszukać w Internecie, np. na Fixly, gdzie łatwo i szybko można znaleźć wykonawcę.

Malowanie mebli daje olbrzymią wolność działania i tylko wyobraźnia ogranicza domowego malarza. W sklepie nie kupi się dokładnie takich modeli, jakie można stworzyć w domowym zaciszu. Przyłożenie ręki do zmian kolorystycznych aranżacji w salonie, kuchni czy werandzie daje olbrzymią satysfakcję i jest także działaniem proekologicznym, według którego stare przedmioty powinno się poddawać renowacji, zamiast je wyrzucać.

Malowanie mebli – kilka ciekawych inspiracji

Jednym z ciekawszych sposób na pomalowanie starych mebli jest wykorzystanie barw, z którego słynny jest styl prowansalski. Błękit oraz biel będą świetnie prezentować się na poddanych renowacji, starych krzesłach, stole oraz kredensach i komodach. Taki własnoręcznie zrealizowane zestaw najlepiej wybrzmi w słonecznej kuchni, wprowadzając do niej atrakcyjny, południowy wymiar. Poza pomalowaniem powierzchni warto także zadbać o detale, takie jak uchwyty czy też ornamenty.

Inspirującym rozwiązaniem jest również malowanie mebli farbą kredową, która pozwala na uzyskanie przymglonego, starodawnego wyglądu powierzchni. Szczególnie dobrze taka farba wygląda w połączeniu z gustownymi szafami, kredensami czy też komodami. Zastosowanie ciemnozielonej czy brązowej farby kredowej pozwoli na uzyskanie wystroju bliskiego stylowi kolonialnemu czy też rustykalnemu.

Warto podczas swoich domowych malarskich rewolucji używać farb bez dodatku amoniaku i szkodliwych środków. Farby, które nie uczulają, to koszt mniej więcej 50 złotych za puszkę. Wybierając kilka kolorów do pomalowania swoich mebli, można zamknąć się w 100 złotych, nie wliczając jednak w to kosztu szlifierki, papieru ściernego czy też na przykład nowych uchwytów. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

4 komentarze

 1. Kłosek

  Swego czasu też odnowiłem sobie meble w jednym pokoju ale tylko te jakie były w całości z drewna. Farba z nich schodziła. Dobrze przeszlifowałem papierem ściernym do żywego drewna bez lakieru a następnie pokład i farba oraz potem lakier zabezpieczający. Polecam wszystkim, meble wyglądają wtedy jak nowe.

 2. Adam Solech

  Teraz jak tą Ikea otworzą w szczecinie to już ludzie będą mieli same meble ze sklejek pewnie. Nie wiem czy tam mają dobre prawdziwe meble. Można malować i płytę wiórową ale takie coś to już bym dawał do firmy a nie robił samemu. Samemu można łatwo przetrzeć się do tej powierzchni pod laminatem i mieć nierówności.

  Jak dałem odnowę mebli firmie to ładnie wykonała nawet na płycie. Położyła jakiś kit czy coś co równało powierzchnie pod farbą.

 3. Aneta

  Ludzie jak kupują meble to często robią głupotę, kupują sklejkę za miast wcale nie tak dużo droższe drewniane. Drewniane meble zawsze można przemalować i odnowić, a sklejka z czasem się rozpadnie i nic się z tym już nie da zrobić no chyba że jacyś fachowcy.

 4. Andrejkowski

  Ja u siebie malowałem stare meble farbą kredową. Wyglądały słabo i zacząłem je szpachlować kitem meblarskim a potem wspomnianą farbą. Obecnie wyglądają jak nowe z saloonu. Polecam wszystkim, w sumie tak się da zrobić nawet meble z płyty choć widomo że z drewna prędzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.