Łojotokowe zapalenie skóry: jak je leczyć?

Skóry leczenieŁojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która dotyka głównie mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, jednak jej objawy są nieestetyczne i znacząco pogarszają komfort życia. Poszczególne partie ciała, najczęściej te widoczne, stają się zaczerwienione i przetłuszczone. W leczeniu tego schorzenia stosuje się m.in. specjalne preparaty doustne oraz maści.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
To przykre schorzenie może dotknąć każdego, chociaż znacznie częściej chorują młodzi mężczyźni. Mechanizm powstawania zapalenia nie jest do końca znany. Wiadomo jednak, że wskutek nadmiernej ilości wydzielanego łoju w połączeniu z reakcją immunologiczną na powierzchni ciała namnażają się grzyby. Zmiany skórne występują głównie na twarzy, klatce piersiowej, głowie.

Zdarza się, że skóra może być zaczerwieniona również na dłoniach, pod pachami, czy w okolicach intymnych. Do rozwoju schorzenia mogą przyczyniać się: nadużywanie alkoholu, zła dieta, zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Osoby z osłabioną odpornością, np. chore na nowotwory lub AIDS są bardziej podatne na łojotokowe zapalenie skóry. Nie jest to choroba zakaźna ani dziedziczna. Jej charakter jest zazwyczaj przewlekły i nawracający, dlatego ważne jest leczenie i zdrowe nawyki.

Najczęstsze objawy chorobowe
Łojotokowe zapalenie skóry dotyka miejsc najbardziej widocznych, czyli twarzy, głowy, górnej części tułowia. Oprócz zaczerwienienia i tłustej skóry schorzenie może powodować żółte strupy, przypominające łuski. Ten symptom jest często mylony z łuszczycą. Skóra w miejscach wzmożonego łojotoku szybciej się złuszcza. Często te miejsca swędzą, co zmusza chorego do drapania i dodatkowego podrażniania ciała.

Zapalenie, które dotyka skórę głowy, może prowadzić do wyraźnych przerzedzeń włosów, a w skrajnych przypadkach nawet do wyłysienia. Jednym z objawów towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry jest łupież. Nie wolno go ignorować. W konsultacji z dermatologiem warto wybrać dobrej jakości szampon przeciwłupieżowy.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
W razie wystąpienia objawów choroby warto udać się do dermatologa. Lekarz zbada skórę, przeprowadzi wywiad i postawi diagnozę, co umożliwi dalsze leczenie. W kuracji tego schorzenia najczęściej stosuje się środki farmakologiczne i maści o działaniu przeciwgrzybiczym oraz regeneracyjnym. Umożliwia to szybsze gojenie się ran.

Pojedyncza kuracja nie rozwiąże jednak problemu, gdyż schorzenie może nawracać. Aby tego uniknąć, warto postawić na zdrowe odżywianie. Z diety należy wykluczyć potrawy tłuste, ostre oraz słodycze. Niezbędne jest zwalczanie łupieżu, nawet w jego początkowym stadium. Pomocne są również kosmetyki nawilżające, które zawierają witaminy A i D3. Mydła, kremy, czy płyny do kąpieli mogą powstrzymać nawrót nieprzyjemnego zapalenia.

Choroby skóry są szczególnie nieprzyjemne i mogą powodować duży dyskomfort oraz brak pewności siebie. Szybkie rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia pozwalają odzyskać zdrowy i atrakcyjny wygląd.

Więcej informacji znajdziesz na https://ziaja.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.