Lewarek lewarkowi nierówny. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Naprawa autaZłapanie gumy to dla wielu kierowców powód do stresu. Warto mieć przy sobie zapasowe koło oraz lewarek samochodowy. Stanowi on również obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego czy wulkanizacyjnego. Przyda się także wszystkim tym, którzy samodzielnie dokonują drobnych napraw w swoim aucie.

Rodzaje lewarków samochodowych
Zanim odpowiemy na pytanie, na co zwracać uwagę podczas zakupu lewarka (inaczej podnośnika samochodowego), przedstawimy krótkie omówienie najpopularniejszych urządzeń tego typu. Różnią się one między sobą przede wszystkim rodzajem mechanizmu podnoszącego. Inne, ważne parametry to udźwig, zakres roboczy (maksymalna i minimalna wysokość podnoszenia) oraz waga i wielkość.

Lewarek trapezowy (inaczej lewarek śrubowy) – przeznaczony głównie do użytku okazjonalnego, na wypadek złapania gumy w trasie – głównie w samochodach osobowych. Najprostszy, najmniejszy i najczęściej najtańszy z dostępnych lewarków. Składa się niemal na płasko i nie zajmuje dużo miejsca. Jego użycie wymaga trochę siły, nie nadaje się do wszystkich samochodów, nie w każdych warunkach da się go zastosować. Jako mechanizm podnoszący zastosowano tu przekładnię śrubową.

Słupkowy podnośnik hydrauliczny (inaczej podnośnik butelkowy, można się też spotkać z nazwą podnośnik punktowy) – większy i cięższy niż podnośnik trapezowy, kształtem przypomina butelkę, działa na zasadzie tłoka hydraulicznego, jego użycie również wymaga trochę siły. Poszczególne modele podnośników słupkowych mocno różnią się między sobą. Istnieją takie, które mogą podnieść ciężar nie większy niż 2 tony, ale też takie, których udźwig to nawet kilkadziesiąt ton. Przeznaczony głównie do samochodów dostawczych i ciężarówek.

Podnośnik hydrauliczny typu żaba – wykorzystuje ten sam mechanizm podnoszenia co lewarek butelkowy, ale ma inny kształt. Można nim podnieść samochód nawet o bardzo niskim zawieszeniu. Lewarki te najczęściej wyposażone są w mechanizm jezdny (nie trzeba ich przenosić).

Podnośnik pneumatyczny poduszkowy typu bałwanek – działa na sprężone powietrze, jego użycie wymaga kompresora. Z tego względu urządzenie to wykorzystywane jest najczęściej w profesjonalnych warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, działa szybko i sprawnie – błyskawicznie podnosi i opuszcza samochód.

Czym kierować się przy wyborze lewarka?

Już na podstawie tego krótkiego przeglądu można wstępnie zorientować się, że przed wybraniem lewarka powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jak i gdzie będziemy go używać. Czym jeszcze warto kierować się podczas zakupu podnośnika samochodowego?

Ciężar samochodu. Przed zakupem należy sprawdzić, jaki poziom udźwigu ma dany podnośnik. Popularne modele podnośników trapezowych mają często ograniczenie do 1,5 tony. Dla dużej części samochodów osobowych to wystarczy (dla przykładu – najpopularniejsze auta miejskie ważą maksymalnie do ok. 1,2 tony; większe pojazdy – z segmentu C – do ok. 1,5 tony). Popularne SUV-y czy crossovery potrafią być zdecydowanie cięższe. Wymagają podnośnika o większym udźwigu. Ta sama reguła dotyczy podnośników hydraulicznych. Zdarzają się modele mające udźwig ograniczony do 2 ton – przed ich zakupem warto się zastanowić, czy nadają się do naszego samochodu.

Wysokość zawieszenia/ wysokość prześwitu. Ten element powinniśmy uwzględnić zwłaszcza, jeśli kupujemy podnośnik butelkowy – są one stosunkowo wysokie, dlatego w przypadku aut o niskim prześwicie (niskie zawieszenie dodatkowo obniżone z powodu „kapcia”) nie da się go zastosować. W przypadku samochodów na niskim zwieszeniu (mowa również o osobówkach) najlepiej sprawdzają się podnośnik i typu żaba.

Wysokość, na jaką dany lewarek może unieść samochód. Niektóre podnośniki mogą unieść auto tylko na kilkanaście centymetrów. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, że podana przez producenta wysokość spełnia nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.