Kursy językowe online, czyli jak bezpiecznie nauczyć się języków obcych w czasach pandemii

Nauka rozmówŻyjemy w trudnych czasach, gdzie wszelkie bezpośrednie kontakty, czy to w sklepie, czy w pracy lub innych miejscach grupowania się osób mogą sprawić, że zarazimy się niebezpiecznym wirusem COVID-19.

To niebezpieczeństwo rodzi u wielu osób obawy, które przekładają się na ograniczenie kontaktów nie tylko ze znajomymi, ale również na rezygnacji z korzystania z wszelkiego rodzaju kursów, szkoleń itp. Rządy różnych państw, w tym również rząd polski, w celu ograniczenia skutków pandemii zakazał czasowo działania szkół w tym również wszystkich szkół językowych.

Aby jednak zapewnić działanie szkołom oraz umożliwić korzystanie z kursów osobom, które już się na kursy zapisało, wiele z nich dopasowało swój program nauczania do nowej rzeczywistości i wprowadziło kursy online. Sama idea kursów online nie jest niczym nowym. Na rynku jest dostępnych wiele kursów oraz programów, które przekonują, że mogą szybko i bez większego wysiłku nauczyć posługiwania się językiem obcym.

Jak pokazują zarówno opinie ludzi, którzy na te zapewnienia się nabrali, jak i testy niezależnych specjalistów, nie jest tak różowo jak można by było sądzić. Czy więc nowe kursy online organizowane przez szkoły językowe są skuteczne? A może to kolejne wyciąganie pieniędzy z kieszeni chętnych poznania sztuki konwersacji w językach obcych?

Kurs językowy online nie znaczy mniej

Jak już wcześniej wspomniałem prawie każda szkoła językowa idąc naprzeciw zapotrzebowaniu swoich słuchaczy oraz reagując na wchodzące przepisy ograniczające ich działalność dopasowało swój program do wirtualnej rzeczywistości i uruchomiło kursy językowe online z angielskiego oraz niemieckiego. Sposób prowadzenia nauczania dla każdej z nich jest nieco odmienny, proponuję więc skupić się na jednym z przykładów jakim jest kurs językowy prowadzony dla osób dorosłych, przez wrocławską szkołę językową GERelis. Jest to bardzo ciekawa szkoła, która opracowała swój autorski program nauczania.

Jego celem jest nauczenie słuchacza poprzez prowadzenie konwersacji. Program oczywiście obejmuje nauczanie wszystkich czterech aspektów języka obcego – słuchanie, mówienie, czytanie oraz pisanie, ale realizacja tych celów jest z naciskiem na prowadzenie konwersacji. Szkoła językowa https://gerelis.pl/ zrezygnowała z podręczników, tłumacząc wszystko na przykładach. Jako pomoc naukową wprowadzono szereg gier językowych, które wymagają od słuchacza zaangażowania i przyśpiesza jego naukę. Te wszystko zostało przeniesione do sieci. Słuchacz jest dalej w stałym kontakcie z native speakerem w trakcie trwania zajęć.

Zajęcia są prowadzone w kilku terminach dziennie, więc uczestnik kursu może sobie sam dopasować swój czas do terminu zajęć. Zajęcia są prowadzone w niewielkich grupach, więc odpada problem z brakiem innych osób, które mogą motywować do zwiększonego działania. Trzeba przyznać, że kursy językowe online, to również szansa dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach z uwagi na odległość jaka dzieli miejsce pobytu od siedziby szkoły, czy też z innych powodów nie mogą wychodzić z miejsca swojego pobytu. Połączenia internetowe sprawiają, ze uczniowie się czują prawie tak jak na normalnych zajęciach, można porozmawiać, może czuć się częścią grupy i to też motywuje do działania.

Przyszłość kursów językowych to internet?

Pandemia oraz wprowadzone przepisy ograniczające działanie niektórych szkół sprawiła, że większość szkoleń przeszła do sieci. Można się więc zastanawiać, czy właśnie szkolenia internetowe nie będą przyszłością systemu edukacji? Mimo obecnej popularności tego szkolenia i zachwytów większości jego uczestników trzeba również powiedzieć, że nie są to kursy dla każdego. Nie wszyscy potrafią w sposób zdalny się uczyć.

Wymaga to większej samodyscypliny, a to już jest trudne. Nie można również zapominać, że cały system jest zależny od sprzętu oraz wydajności sieci internetowej, co jak ogólnie wiadomo nie jest takie pewne. Nauka w domu, to również konieczność dzielenia czasu z domowymi obowiązkami, a to czasem nie jest do pogodzenia. Jestem więc pewny, że szkolenia online będą dodatkiem do tradycyjnych metod nauczania, będą również nadzieją dla tych, którzy z takich lub innych przyczyn nie mogą brać udziału w szkoleniach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.