Kupno starego domu – czy to się wciąż opłaca?

DomekKupno własnej nieruchomości nie należy do prostych decyzji, które podejmuje się w dosłownie ułamku minuty. Nic dziwnego, w końcu niejednokrotnie jest to inwestycja na wiele lat, dlatego też musi być dokładnie przemyślana, a każda posiadana możliwość przeanalizowana. Tylko takie działania umożliwiają każdej osobie znalezienie wymarzonego miejsca na Ziemi.

Jest to zresztą jeden z powodów, dla którego kupujący coraz chętniej korzystają z usług agenta nieruchomości, ponieważ to właśnie on jest w stanie znaleźć wyjątkowego, spełniające wszystkie wymagania mieszkania oraz domy. Zresztą to właśnie domy, a przede wszystkim stare, były jeszcze kilka lat temu prawdziwym hitem. Kupowano je zarówno jako miejsce do zamieszkania, jak i dalszej odsprzedaży po przeprowadzeniu remontu. Powstaje zatem pytanie o to, czy wciąż jest to opłacalne i właśnie na nie poszukamy odpowiedzi.

Dlaczego właśnie stary dom?
Nowe budownictwo wielokrotnie przyciąga kupujących estetycznym, zgodnym z aktualnymi trendami wyglądem. Zresztą często wymagają wyłącznie odpowiedniego wykończenia i można się wprowadzać. Dlaczego zatem w ogóle rozważać kupno starego domu? Jednym z najważniejszych czynników jest niższa cena, co możemy zauważyć już na etapie przeglądania oferty agenta nieruchomości. Natomiast na tym nie kończą się zalety związane właśnie z rynkiem wtórnym. Bardzo często to właśnie domy, które zostały zbudowane wiele lat temu, znajdują się w najbardziej atrakcyjnych miejscach zarówno w miastach, jak i na ich przedmieściach.

Są to lokalizacje, które rzadko kiedy są oferowane przez deweloperów, ponieważ obowiązują w nich plany zagospodarowania przestrzennego lub po prostu brakuje wolnych działek. Wielokrotnie podnoszony jest również argument dotyczący budownictwa, które często jest znacznie trwalsze w przypadku starych budynków.

W poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości
Niezwykle ważne w odnalezieniu najlepszej dla siebie nieruchomości jest określenie własnych wymagań, które należy przekazać agentowi nieruchomości. Na takiej liście powinny znajdować się kryteria od najbardziej oczywistych jak chociażby liczba pokoi czy dzielnice miasta, ale także ekspozycji mieszkania czy bliskości szkół. Jednak w przypadku rynku wtórnego, a w szczególności wieloletnich domów, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, czyli stan konkretnej nieruchomości.

Jest to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia remontu. To właśnie on może znacznie podnieść koszty, a tym samym znacząco zmniejszyć opłacalność właśnie takiego zakupu. Należy zatem jeszcze przed dokonaniem transakcji dokładnie przeprowadzić ocenę stanu całego domu włącznie z instalacjami. Wart nawet zatrudnić odpowiedniego specjalistę i z nim wybrać się na oglądanie nieruchomości.

Czy to się opłaca?
Pozostaje już tylko odpowiedzieć na zadane na początku pytanie o to, czy zakup starego domu jest rzeczywiście opłacalny. Jednak ta odpowiedź może niektórych rozczarować, ponieważ nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę kluczowy w tym przypadku jest stan konkretnej nieruchomości i koszt związany z jej remontem. Zdarza się, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup działki w okolicy i wybudowanie na niej domu lub zainwestowanie w dom zbudowany przez dewelopera.

Należy zatem już na samym początku poinformować agenta nieruchomości o własnych możliwościach finansowych, ale również o tym, kiedy chcielibyśmy się wprowadzić. W końcu remont to zarówno kwestia pieniędzy, jak i czasu. Wszystko to sprawia, że do każdego starego domu należy podejść indywidualnie, dokonać stosownych obliczeń oraz szczegółowo przeanalizować sytuację. Wówczas mamy szansę na zakup prawdziwej perełki i zamieszkanie w wyjątkowym miejscu.