Kredyt hipoteczny dla singla – na jaki kredyt możesz liczyć

Kredyt mieszkaniowy singlaZe względu na wysokość zobowiązania kredyt hipoteczny dla singla jest nieco trudniejszy do otrzymania niż w przypadku, gdy ubiega się o niego dwoje zarabiających małżonków.

Dowiedz się, czy w takim razie osoba samotna w ogóle ma szanse na jego zaciągniecie, a jeśli już, na jaką kwotę zobowiązania możesz liczyć. Podpowiemy Ci, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i oszacować swoje szanse na pozyskanie finansowania.

Nawet co piąty dorosły Polak żyje bez partnera, a prognozy GUS wskazują, że liczba singli w naszym kraju będzie rosnąć. Życie w pojedynkę ma swoje zalety, ale i wady, a do tych drugich należy trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych pozwalających sfinansować zakup własnego mieszkania. Mówiąc wprost, należy mieć odpowiednio wysokie zarobki, by spełnić wymagania banków dotyczące zdolności kredytowej.

Jakie warunki musi spełnić singiel, by otrzymać kredyt hipoteczny?

W ofercie banków znaleźć można uniwersalne kredyty zabezpieczone hipoteką, o które mogą się ubiegać zarówno osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, jak i pozostające w związku małżeńskim. To oznacza, że wszyscy muszą spełnić dokładnie te same wymagania, by otrzymać finansowanie. Singiel nie może więc liczyć na taryfę ulgową ani na specjalne warunki dostosowane do jego sytuacji życiowej i finansowej.

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Poniżej prezentujemy najważniejsze wymagania stawiane przez banki osobom ubiegającym się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości:

  • wymagania formalne – odpowiedni wiek (minimum 18 lat), ważny dowód osobisty, polskie obywatelstwo itp.,
  • zdolność kredytowa – posiadanie warunków finansowych pozwalających na spłatę zobowiązania, czyli m.in. odpowiednio wysokie zarobki w relacji do stałych obciążeń oraz stabilne zatrudnienie zapewniające stałe źródło dochodów (np. umowa o pracę na czas nieokreślony),

* Czy wiesz że możesz obliczyć swoją zdolność kredytową ? Wystarczy skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który znajdziesz na Totalmoney.pl

  • wiarygodność finansowa – brak zaległości w spłacie jakichkolwiek zobowiązań aktualnie i w przeszłości (czyste „kartoteki” w rejestrach dłużników BIG),
  • pozytywna historia kredytowa w BIK,
  • posiadanie gotówki na wkład własny.

Największym problemem singli jest sprostanie wymaganiom dotyczącym zdolności kredytowej. Wysoka suma zobowiązania kredytowego wiąże się bowiem z koniecznością spłacania dość wysokich rat, na co zarobki wielu osób okazują się po prostu niewystarczające.

Kredyt hipoteczny dla singla – jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Większość singli zastanawia się, ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od tego, jak wysokie zobowiązanie chcemy zaciągnąć. Na z kolei wpływ mają dwie kwestie:

  • jaka jest wartość mieszkania, które będzie zabezpieczeniem kredytu,
  • w jakiej wysokości będzie wkład własny.

Nietrudno się jednak domyślić, że im wyższym dochodem miesięcznym się dysponuje, tym na większą sumę finansowania można liczyć. Jeśli chcesz wiedzieć, na jaki kredyt Cię stać przy określonym poziomie zarobków, dość łatwo możesz to sprawdzić. Wystarczy, że skorzystasz z darmowego narzędzia dostępnego w Internecie, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego.

Kalkulator zdolności kredytowej

Jak działa takie narzędzie? Bardzo prosto. Musisz w nim wpisać m.in. wysokość swoich miesięcznych dochodów i zobowiązań (np. kwotę rat innych pożyczek, które spłacasz), a także podstawowe parametry kredytu hipotecznego, jaki chcesz zaciągnąć (np. na jaki okres). Na podstawie tych informacji kalkulator obliczy maksymalną wartość kredytu, na jaki możesz sobie pozwolić, a także warunki zobowiązania, w tym wysokość miesięcznej raty, jakie mogą Ci zaproponować banki.

Przykład wyliczeń kalkulatora:

Singiel mieszkający sam i zarabiający 4000 zł miesięcznie oraz mający zobowiązania w wysokości 500 zł, może liczyć na kredyt w wysokości około 299 tys. zł, którego spłata rozłożona jest na 25 lat. Miesięczna rata będzie wynosiła około 1500 zł.

Wyliczenia kalkulatora należy traktować orientacyjnie, ponieważ banki do oceny zdolności kredytowej biorą pod uwagę znacznie więcej czynników, a do tego każda instytucja stosuje przy analizie nieco inne algorytmy.

Jaki kredyt hipoteczny dla singla jest możliwy?

Opierając się na przykładzie wyliczeń z kalkulatora zdolności kredytowej, można stwierdzić, że singiel uzyskujący dość przeciętne dochody ma szanse uzyskać kredyt hipoteczny na własne M. Za około 300 tys. złotych można kupić kawalerkę w dużym mieście lub dwu-, a nawet trzypokojowe w małej miejscowości.

Pamiętaj jednak, że zaciągnięcie zobowiązania zabezpieczonego hipoteką wymaga posiadania wkładu własnego. Banki wymagają go dzisiaj na poziomie 20% wartości nieruchomości lub 10%, ale wówczas należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zwiększa wysokość rat. Niestety, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest dzisiaj niedostępny w polskich bankach ze względu na rygorystyczne zalecenia KNF.

Z pewnością kredyt hipoteczny dla singla jest możliwy do uzyskania, jednak wymaga spełnienia wielu warunków. Przy przeciętnych zarobkach i braku innych zobowiązań można jednak dzięki niemu sfinansować zakup mieszkania nawet w większym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.