Korony cesarza Franciszka Józefa I w zbiorach Skarbnicy Narodowej – poznaj nasze opinie!

Kasa caraKolekcje numizmatyczne można tworzyć w oparciu o różnorodne kryteria. Doskonałym urozmaiceniem zbiorów są okazy poświęcone ważnym postaciom historycznym. Na stronie Skarbnicy Narodowej znaleźć można efektowne numizmaty przedstawiające monety Franciszka Józefa I.

Model o nominale dziesięciu koron
Okaz wybity ze złota próby 900/1000 ma znakomitą jakość menniczą. Jego waga szacowana jest w granicach 3,39 g. Austrowęgierskiej monety o nominale dziesięciu koron używano w okresie panowania Franciszka Józefa I – przedstawiciela dynastii Habsburgów. Wybór znajdował się również w powszechnym obiegu na terenie Galicji. Awers monety przedstawia postać cesarza trzymającego berło i jabłko królewskie. Władca okryty jest pięknym płaszczem. Dookoła postaci umieszczono napis FERENCZ JÓZSEF I.K.A.CS. ÉS M.H.S.D.O. AP.KIR, stanowiący skróconą tytulaturę królewską.

Poniżej inskrypcji umieszczono datę emisji. Rewers monety zdobi natomiast herb państwa węgierskiego i napis MAGYAR KIRÁLYSÁG. Na wyrobie umieszczono także nominał monety. Uzupełnienie modelu stanowi banknot Franciszka Józefa I. Umieszczono na nim wizerunek głowy młodzieńca w owalu, napis ZEHN KRONEN, klauzulę prawną, gilosze, herb Austrii i nominał pieniądza przetłumaczony na osiem języków.

Dwie srebrne monety sprzed stu lat
Jeden z numizmatów emitowano w latach 1912-1916. Na jego awersie umieszczono podobiznę głowy cesarza oraz napis: FRANC·IOS·I·D·G·IMP·AVSTR·REX BOH·GAL·ILL·ETC·ET AP·REX HVNG. Rewers monety przedstawia natomiast koronę cesarską, nominał i datę emisji. Dodatkowe zdobienie stanowią również liście laurowe. Wyrobu używano na terytorium Austro-Węgier. Drugą monetę o nominale pięciu koron wyemitowano z okazji sześćdziesiątej rocznicy wstąpienia na tron Franciszka Józefa. Na awersie umieszczono wizerunek głowy cesarza oraz tytulaturę widniejącą na pierwszym numizmacie. Rewers monety przedstawia natomiast kobiecą postać i napis DVODECIM LVSTRIS 1848 1908 GLORIOSE PERACTIS.

Na rancie umieszczono również inskrypcję VIRIBUS UNTIS. Oba modele zostały wykonane z niezwykłą precyzją. Na ich zakup powinny zdecydować się kolekcjonerzy numizmatów oraz osoby interesujące się historią. Monety stanowią bowiem ważne ogniwo polskiego łańcucha historycznego. Pięknym dopełnieniem serii poświęconej Franciszkowi Józefowi I jest elegancka szkatułka.

Biografia austro-węgierskiego władcy
Okazy dostępne w ofercie Skarbnicy Narodowej stanowią oryginalne upamiętnienie przedstawiciela domu habsbursko-lotaryńskiego, który urodził się osiemnastego sierpnia 1830 roku niedaleko Wiednia. Franciszek Józef I był cesarzem Francji i królem Węgier, Czech oraz Słowacji. Potrafił się on posługiwać kilkoma językami, jednak w kontaktach politycznych wykorzystał niemiecki i węgierski. Franciszek Józef I w wieku dziesięciu lat został podporucznikiem. Trzy lata później uzyskał tytuł pułkownika.

2 grudnia 1848 roku proklamowano go cesarzem Austrii. Franciszkowi Józefowi I udało się przywrócić w Austrii politykę absolutyzmu po Wiośnie Ludów. Cesarz uniknął również śmierci po próbie zamachu na życie władcy dokonanej przez węgierskiego anarchistę. Franciszek Józef I wspierał działania mieszkańców Galicji w walce o niepodległość. Zdecydował się również na stworzenie dualistycznego organizmu Austro-Węgier. W okresie swojego panowania Franciszek I starał się rozwijać ekspansję cesarstwa, chroniąc zarazem kraj przed ewentualnymi atakami Rosji lub Niemiec. Władca Austro-Węgier zmarł 21 listopada 1916 roku.

Korony Franciszka Józefa I są cennymi monetami dla każdego numizmatyka. Warto odwiedzić stronę internetową Skarbnicy Narodowej https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety, by pozyskać inne, nietypowe monety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.