Kiedy warto udać się do proktologa?

Wizyta proktologaKonsultacja z lekarzem specjalizującym się w chorobach i dysfunkcjach końcowego odcinka układu pokarmowego jest niekiedy koniecznością. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy udać się do proktologa oraz jakie badanie może przeprowadzić lekarz w trakcie wizyty.

Zakres usług – Specjaliści z zakresu chorób i dysfunkcji układu pokarmowego pomagają osobom, które zmagają się ze schorzeniami, wśród których warto wskazać: hemoroidy, nowotwór jelita grubego, zakrzepica odbytu, kłykciny kończyste.

Z konsultacji proktologicznej możemy skorzystać w ramach NFZ lub umówić się na prywatną wizytę za pomocą formularza, dostępnego na stronie https://cmp.med.pl/zakres-uslug/konsultacje-lekarskie/proktologia/.

Wskazania – problemy z końcowym odcinkiem układu pokarmowego dotyczą wielu osób, dlatego nie warto czekać, jeśli zaobserwujemy u siebie ból lub świąd odbytu. W niektórych przypadkach objawy te mogą wskazywać na niedobór witamin w organizmie.

Warto jednak skonsultować się ze specjalistą. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „proktolog Warszawa”, by znaleźć opinię użytkowników na temat najlepszych lekarzy w stolicy. Korzystanie z pomocy w ramach NFZ może wiązać się z długim czasem oczekiwania na wizytę.

Przebieg badania – jeśli zdecydujemy się iść do prywatnej przychodni w Warszawie, powinniśmy zebrać informacje na temat chorób końcowego odcinka układu pokarmowego w naszej rodzinie. Może okazać się, że dokuczające nam objawy nie są przypadkowe. Warto również opowiedzieć lekarzowi o swoich nawykach żywieniowych oraz szczegółach stosowanej w ostatnim czasie diety.

Proktolog może również zadać pytania, dotyczące stylu życia oraz codziennej aktywności fizycznej pacjenta. Bierność ma zazwyczaj duży wpływ na problemy związane z wypróżnianiem. Podstawowa analiza proktologiczna to badanie per rectum. Lekarz zaleca często wykonanie dodatkowych testów, wśród których warto wskazać RTG jelita grubego oraz USG.

Konsultacja proktologiczna może uchronić nas przed wieloma poważnymi powikłaniami dysfunkcji końcowego odcinka układu pokarmowego. Warto pamiętać, że niepokojące objawy są dowodem na to, że w organizmie dzieje się coś złego. Nie warto zatem zwlekać z udaniem się do specjalisty, zwłaszcza, iż na wizytę można umówić się bez wychodzenia z domu.

3 komentarze

  1. Jacynt

    Faktycznie taka na fb pisaliście to lekarz o jakim się raczej nie mówi a przecież profesja jest bardzo ważna. Wiele osób z problemami z tyły wstydzi się iść do lekarza po pomoc czy poradę a to ludzkie ciało i zdrowie.

  2. Kamila S

    Ja byłam gdy miałam zapalenie jelita grubego i wizyta była niezbędna aby podjąć odpowiednie leczenie. Sonda i całość zabiegu nie jest przyjemna ale konieczna w niektórych sytuacjach. Faktycznie ta profesja medycyny jest mniej doceniana niż inne. Taki kardiolog każdy pozytywnie patry a tutaj tego typu lekarz to milczenie. Tak samo może ratować życie gdy jest to dobry fachowiec a nie konował.

  3. Graf

    Nie wiem jak w przypadku tej profesji ale NFZ to mnie zawsze przeraża, dentysta czy dowolny inny na kasę chorych i już wiadomo że albo nieudolny facet albo nie ma zainteresowania pacjentem. Oczywiście nie zawsze ale to bardzo często spotykane bo na medycynie nie ma samych orłów tak samo jak w dowolnej innej dziedzinie wiedzy. Ja tam ile mogę i ile mnie stać to chodzę prywatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.