Kiedy dojdzie przelew? Godziny księgowania przelewów 2020

czasy przelewówZastanawiasz się, jak to możliwe, że niektóre przelewy są księgowane na Twoim rachunku bankowym w ciągu kilku minut, a na inne trzeba z kolei czekać nawet kilka dni? Tłumaczymy, czym są sesje Elixir oraz publikujemy terminy sesji wychodzących i przychodzących w największych bankach działających na polskim rynku. Sprawdź, kiedy dojdzie przelew.

Od jakich czynników zależy to, kiedy przyjdzie przelew?
Wykonując przelew za pośrednictwem bankowości internetowej, użytkownik wydaje dyspozycję przelania środków. Taka sama sytuacja ma miejsce wówczas, gdy to my jesteśmy beneficjentami przelewu. To jednak, kiedy dojdzie przelew (czyli kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku bankowym odbiorcy) jest determinowane kilkoma czynnikami. Należą do nich:

 • rodzaj przelewu – banki realizują przelewy: wewnętrzne, natychmiastowe, europejskie SEPA, zagraniczne SWIFT, SORBNET i krajowe w systemie Elixir,
 • moment zlecenia przelewu – dla banków ma znaczenie to, czy dyspozycja przelewu została złożona w dzień roboczy, czy w weekend,
 • bank nadawcy i odbiorcy – jeżeli nadawca i odbiorca korzystają z usług różnych banków, uwzględnić trzeba np. różne godziny sesji wychodzących i przychodzących.

Jak podkreślają eksperci z firmy pożyczkowej Aasa „w Polsce najwięcej przelewów realizowanych jest za pośrednictwem systemu Elixir. Klient, który chce wiedzieć, kiedy dojdzie przelew na jego rachunek bankowy lub kiedy przyjdzie przelew do odbiorcy, musi w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak funkcjonują sesje Elixir. Następnie powinien sprawdzić terminy sesji w bankach, między którymi ma odbyć się przekazanie środków” – tłumaczą specjaliści. Warto być świadomym tego, że to, ile idzie przelew, ma istotny wpływ na to, kiedy np. otrzymamy środki z przyznanej nam pożyczki na dowód. Jest to ważne także wtedy, gdy zobowiązanie już trafiło na nasze konto i gdy zaczynamy je zgodnie z harmonogramem spłacać. Robiąc przelew na konto pożyczkodawcy warto uwzględnić godziny sesji przychodzących i wychodzących i zlecić całą operację z odpowiednim wyprzedzeniem. Taka zapobiegliwość zapewni nam finansowy spokój i pozwoli uniknąć opóźnień w spłacie. Więcej na temat tego, ile czeka się na pieniądze z pożyczki i co ma na to wpływ przeczytasz tutaj.

Czym jest Elixir i jak działają sesje Elixir?

System Elixir, czyli elektroniczny system rozliczeń bankowych w złotych, pozwala na sprawne przekazywanie środków między rachunkami bankowymi prowadzonymi przez różne polskie banki. Za obsługę systemu odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniową (KIR).

Aby przelew mógł zostać zrealizowany przez system Elixir, musi on spełnić warunki formalne (zostać wykonany w złotówkach, a jego wartość nie może przekraczać 1 mln zł). Banki przekazujące między sobą środki muszą być uczestnikami systemu Elixir. W ciągu dnia odbywają się trzy sesje Elixir, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • sesja poranna – od godz. 16:30 dnia poprzedniego do godz. 9:30 następnego dnia rozliczeniowego (rozliczenie w godzinach od 9:30 do 11:30),
 • sesja popołudniowa – od godz. 9:30 do godz. 13:30 dnia rozliczeniowego (rozliczenie w godzinach od 13:30 do 15:00),
 • sesja wieczorna – od godz. 13:30 do godz. 16:00 dnia rozliczeniowego (rozliczenie w godzinach od 16:00 do 17:30).Sesje Elixir zgodnie z powyższym planem realizowane są jedynie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt. Z kolei w dniach 24 i 31 grudnia są tylko dwie sesje Elixir – ranna i popołudniowa.

Godziny przelewów PKO, Alior Bank, ING Bank Śląski i inne banki

Większość przelewów bankowych wykonywanych w Polsce przechodzi przez system Elixir. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pieniądze pojawią się od razu na koncie odbiorcy. Kiedy dojdzie przelew? To zależy jeszcze od godzin sesji obowiązujących w poszczególnych bankach. Te nie odbywają się w tym samym czasie, co sesje Elixir.

Zastanawiasz się, jakie są godziny przelewów PKO czy innego banku działającego na polskim rynku? Większość banków zamieszcza te informacje na swoich stronach internetowych. Dla ułatwienia poniżej publikujemy zestawienie, z którego dowiesz się, w jakich godzinach odbywają się sesje wychodzące i przychodzące w największych polskich bankach.

Godziny przelewów Alior Bank
– sesje wychodzące – 8:20, 12:20, 15:10
– sesje przychodzące – 11:00, 15:00, 17:00

Godziny przelewów Bank Millennium
– sesje wychodzące – 10:30-11:00, 14:30-15:00, 17:00-17:30
– sesje przychodzące – 12:00, 15:30, 17:15

Godziny przelewów ING Bank Śląski
– sesje wychodzące – 8:10, 11:30, 14:30
– sesje przychodzące –11:00, 15:00, 17:30

Godziny przelewów PKO BP
– sesje wychodzące – 8:00, 11:45, 14:30
– sesje przychodzące – 11:30, 15:10, 17:30

Godziny przelewów mBank
– sesje wychodzące – 5:55, 9:55, 13:25
– sesje przychodzące – 11:15, 15:00, 18:15

Sposób działania opisanych sesji łatwo wyjaśnić na przykładzie. Kiedy dojdzie przelew zlecony z Banku Millennium o godzinie 11:15, jeżeli odbiorca ma rachunek bankowy w PKO BP? Informacja o przelewie musi przejść przez:

 • sesję wychodzącą w banku nadawcy – w tym przypadku Millennium Bank,
 • sesję Elixir,
 • sesję przychodzącą w banku odbiorcy – w tym przypadku PKO BP.Z Millennium Banku informacja o przelewie wyjdzie sesją popołudniową (14:30-15:00) oraz zostanie przetworzona wieczorną sesją Elixir. Dla transferów przychodzących wieczorne godziny przelewu PKO zaczynają się od 17:30, zatem jest duża szansa, że pieniądze na koncie odbiorcy zostaną zaksięgowane jeszcze tego samego dnia.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku przelewów wewnętrznych. Kiedy będzie przelew wykonany z konta PKO BP na inne konto, które również jest prowadzone przez ten bank? W tym przypadku godziny przelewów PKO BP (sesje) nie mają znaczenia – przelew jest księgowany natychmiast.

Kiedy będzie przelew zagraniczny?

Odmiennie od przelewów Elixir księgowane są przelewy zagraniczne, czyli SEPA i SWIFT. W przypadku przelewu SEPA sprawa jest prosta – środki na rachunku bankowym odbiorcy pojawią się w kolejnym dniu roboczym po zleceniu przelewu.

W przypadku przelewów zagranicznych SWIFT nadawca ma wpływ na to, kiedy dojdzie przelew. Wynika to z możliwości wyboru trybu księgowania. Dostępne są trzy opcje:

 • ekspresowa – przelew zostanie zaksięgowany w tym samym dniu, o ile zlecony zostanie do godz. 13:00,
 • pilna – przelew zostanie zaksięgowany na rachunku odbiorcy dzień po jego nadaniu,
 • standardowa – przelew jest dostarczany odbiorcy dwa dni po zleceniu.

  Czym jeszcze – poza czasem potrzebnym na zaksięgowanie – różnią się przelewy SEPA i SWIFT? Przelew SEPA (Single Euro Payment Area) można wykonać tylko w jednej walucie – EURO. Ponadto, banki nadawcy i odbiorcy muszą działać na terenie państw członkowskich Unii Europejski (wyjątkami są m.in. Norwegia czy Monako, do których również można zlecić przelew SEPA).

W przypadku przelewów SWIFT udział w przekazywaniu pieniędzy biorą różne instytucje finansowe. W efekcie przelewy te są droższe niż przelewy SEPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.