Kamera samochodowa Navitel R400 – Opinia i Test

Navitel KameraKamera samochodowa Navitel R400 to nowoczesne urządzenie rejestrujące zdarzenia drogowe, zarówno podczas jazdy jak i postoju. Wideo rejestratory to urządzenia w jakie powinien być wyposażony każdy samochód w obecnych czasach. Urządzenia takie zapewniają bezpieczeństwo oraz dowody w razie kolizji aut.

Navitel R400 nagrywa obraz w jakości Full HD o rozmiarach 1920 na 1080 pikseli. Szybkość klatek nagrywania obrazu wynosi 30 na sekundę – jest to bardzo płynny obraz. Rozstrzał soczewki posiada aż 120 stopni (obiektyw szerokokątny i stało-ogniskowy zbudowany z 4 warstw) – to zapewni dobre kąty widzenia nie tylko z samego przodu pojazdu ale także po jego lekkich bokach od przodu w dobrej jakości.

Na uwagę zasługują takie funkcje kamery samochodowej jak tryb parkingowy – pomoże on nagrać zdarzenia na parkingu, nawet wtedy gdy się nie przebywa w samochodzie. Czujnik ruchu automatycznie włączy nagrywanie gdy wykryje ruch przed autem aby mieć dowód w razie stłuczki parkingowej. Na wielu parkingach dochodzi o biernych kolizji, gdzie sprawcy uciekają, to będzie dobrym zabezpieczeniem przed takim zdarzeniem aby uzyskać odszkodowanie.

Jednakże bateria bez stałego źródła zasilania pozwoli tylko na niedługi czas pracy, do maksymalnie kilku minut – powinno to wystarczyć o ile często ktoś nie będzie się kręcił często przed autem i nie pobudzał czujnika ruchu i nagrywania kamery.

Navitel R400 posiada wyświetlacz wielkości 2,7 cala TN TFT LCD o rozdzielczości 960×240 pikseli. Można na nim przejrzeć to co zostało nagrane w późniejszym terminie jak i nawigować w menu ustawień. Złącza urządzenia to mini USB oraz oczywiście port z czytnikiem kart pamięci Micro SD – karty do 64 GB (pozwoli to na wiele godzin nagrania trasy). W urządzaniu jest wbudowany czuły mikrofon jaki pozwoli rejestrować dobry wyraźny dźwięk otoczenia podczas rejestracji zdarzeń.

W zestawie znajdziemy kamerę samochodową Navitel R400 HD, Kabel USB, Uchwyty samochodowe na ssawkę oraz na przylepkę, zapasową przylepkę do uchwytu, zasilacz samochodowy do fajki, karty z instrukcjami, postępowania gwarancyjne oraz szmatkę do czyszczenia soczewki. Całość w oryginalnym opakowaniu z numerem seryjnym urządzenia. Gwarancja wynosi 24 pełne miesiące – jednakże warto pamiętać, że tego typu urządzenia bardzo rzadko się psują – więc powinno działać także i to przez wiele lat.

Koder zapisywania plików w formacie MOV to H.264 czyli najpopularniejszy typ, pozwala on zachować bardzo wysoką jakość obrazu względem stosunkowo małej wagi pliku w pamięci. Przesłona obiektywu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych pozwala na rejestrowania ostrego obrazu o dobrej jakości.

Nagrywanie obrazu jest panoramiczne w formacie Full HD. W urządzeniu jest wbudowany G-sensor rejestracyjny przeciążenia. Rejestracja odbywa się w pętli – stale podczas jazdy jest nagrywana trasa. W przypadku kolizji nagranie jest automatycznie zabezpieczone.

Można także zabezpieczać przed nadpisaniem pliki ręcznie. Urządzenie ma w sobie wbudowany akumulator o pojemności baterii 100 mAh, przez co potrafi działać jeszcze przez jakiś czas po odłączeniu go z źródła zasilania – jest to do paru minut.

Obudowa urządzenia Navitel R400 jest wykonana w sposób wytrzymały i odporny na zarysowania podczas standardowego korzystania. Za pomocą urządzenia można wykonać także kilka zdjęć nawet wychodząc z samochodu – staje się to kamerą przenośną jak i aparatem.

Kamera ma także wbudowany tryb nocny – pozwoli on wykonywać dobre nagrania także po ciemku podczas jazdy. Kamera dostosuje parametry w taki sposób, aby obraz był jak najlepszy w sposób automatyczny. Nocą na nagraniach powstaje ziarnistość obrazu ale nie jest ona na tyle duża aby przeszkadzała w czytelności obrazu nagrania. Za dnia obraz jest bardzo dobry. W nagraniach jest zamieszczona data nagrania i jego czas oraz nazwa urządzenia jakie wykonuje nagranie.

Urządzenie pracuje na procesorze CPU MSTAR AIT8328P. Kamera samochodowa nagrywa obraz automatycznie po włączeniu auta lub ręcznie gdy nie jest podłączona do zasilacza. Zdjęcia wykonywane są w formacie JPG. Rozdzielczość obrazu to 12 Mega pikseli.

Podsumowując po teście urządzenia Navitel R400 jest to bardzo fajna kamera samochodowa. Zapewnia ona dobry obraz nagrania jak i płynne działanie. Dzięki kilku dodatkowym funkcją takim jak robienie zdjęć staje się wielozadaniowa. Także jej estetyczny wygląd oraz niewielkie rozmiary to duże zalety. Zdecydowanie to urządzenie można polecić kierowcą. Zapraszamy do kolejnych testów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.