Kaloryfer grzeje tylko do połowy – naprawa

Źle grzeje kaloryferCzęstym problem jest fakt, że kaloryfer nie grzeje wcale lub tylko rozprowadza ciepło do jego połowy lub innego ułamka.

Bardzo ważne jest to, aby kaloryfer grzał na całej powierzchni równomiernie, inaczej może nie-dogrzewać pomieszczeń a tym samym gromadzić się w nich wilgoć oraz porozwijać pleśń i grzyb.

Problem wadliwego grzania kaloryferów z reguły ogranicza się do ich zbyt mocnego zapowietrzenia. Powietrze zajmuje zbyt duży procent wewnątrz kaloryfera, przez co woda nie może docierać do wszystkich jego paneli a tym samym się w nich mieszać.

Jeśli kaloryfer jest dobrze odpowietrzony następuje całkowita wymiana i przepływ wody na jego całości – w innych przypadkach jest to tylko częściowe działanie.

Aby kaloryfer grzał na całości należy albo użyć automatycznego korka odpowietrzania a jeśli taki nie istnieje to poluzować śrubę od strony kaloryfera przy regulatorze ciepła. Przez zluzowaną śrubę zacznie uchodzić powietrze – należy trzymać ją poluzowaną do czasu aż nie zacznie kapać lub lecieć woda.

Na początku na pewno będzie słychać syk powietrza uchodzący z obwodu – warto wiedzieć że regulator ciepła w tym czasie ma być zakręcony, aby woda nie lała się z rury.

Odpowietrzanie tego typu można robić kilka razy, aby dobrze gruntować wodę w kaloryferze – powietrze uchodzi dzięki cienieniu jakie wytwarza w nim woda.

Praktycznie nie ma innych powodów braku prawidłowego działania kaloryfera, chyba że jest zepsuty regulator ciepła lub zapchane przewody dostarczające gorącą wodę lub inną ciecz. Ewentualnie mogą być to problemy z ciśnieniem wody. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.