Kable USB – rodzaje

Łącza USB ZnaczenieKable USB pozwalają do jednego gniazda w komputerze lub laptopie podłączyć kilka sprzętów. Kable mają ustandaryzowaną komunikację między różnymi urządzeniami. Podłączenie urządzenia USB jest bardzo proste. Dzisiejsze systemy operacyjne są w stanie same wykryć podłączany sprzęt, a gdy jest to potrzebne same zainstalują niezbędne sterowniki. Urządzenie USB jest od razu gotowe do pracy.

Kable USB – jak działają
W skład kabla USB wchodzą przeważnie 5 przewody – uziemienie, napięcie, przewód do przesyłania danych i przewód do ich odbioru. W kablach USB – C oraz 3.0 znajduje się więcej przewodów, jednak zasada ich działania pozostaje niezmienna.

USB można podzielić na typ złącza – A, B, C. Ponadto na rynku istnieją warianty mini oraz micro USB. Dodatkowo występują USB, które określane są przez swoją przepustowość – 2.0, 3.0. 3,1. Brzmi trudno jednak takim nie jest.

Co oznaczają standardy USB?

USB 2.0 – Zapewnia przepustowość na poziomie 480 Mb/s i używa do 500 mA prądu. Standard USB 2.0 pracuje w trybie pozwalającym na przesył danych tylko w jedna stronę.

USB 3.0 – Typ ten wszedł do użytku w listopadzie 2008 roku mając docelowo zastąpić standard 2.0. Zapewnia on przepustowość na poziomie 5 GB/s i używa do 900 mA prądu. Dzięki zapotrzebowaniu na większą energię, ładowarki pracujące w tym standardzie są w stanie szybciej naładować telefon oraz inny sprzęt mobilny. USB 3.0 działa w standardzie pozwalającym na wysyłanie oraz odbieranie danych w tym samym czasie. Jest również kompatybilny z 2.0

USB 3.1 – Typ ten pojawił się w lipcu 2013 i jest w pełni kompatybilny z poprzednimi standardami. Zapewnia 10 Gb/s przepustowości.

Jakie są rodzaje złącz USB?

USB A – Można je najczęściej znaleźć w komputerach i laptopach. Są również szeroko stosowane w ładowarkach sieciowych. To o tym typie najczęściej myśli się mówiąc o USB.

USB B – Jest to bardziej kwadratowa wersja klasycznego złącza USB. Spotyka się ja najczęściej w drukarkach i skanerach.

USB C – Jest nowym standardem, który ma uporządkować chaos związany z mnogością dostępnych rodzajów wtyczek USB. Złącza USB-C są symetryczne zapewniając łatwość podpięcia kabli. Docelowo ten właśnie standard ma zastąpić wszystkie inne.

Jeśli szukasz kabli USB sprawdź, co do zaoferowania w swoim sklepie ma Świat Baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.