Jakich olei używać do skrzyń biegów?

Auto olejW czasach obecnych nie istnieje jedna trafna odpowiedź „Jaki olej użyć do skrzyń biegów?”, bo w obecnych czasach skrzynie biegów to nie tylko przekładnie manualne, które mają jeden bieg wsteczny i cztery lub pięć biegów do przodu. Teraz spotyka się klasyczne przekładnie manualne, zautomatyzowane skrzynie manualne, automaty, automaty dwusprzęgłowe i skrzynie bezstopniowe.

Kolejne ważne wzmianki
Doskonale wiadomo też i to, że skrzynie biegów to nie tylko różne ich typy, ale też i różne połączenia, czyli nawet w przypadku jednej skrzyni automatycznej w jednym modelu auta istnieje nadal kilka wersji silnikowych i kilka różnych układów przeniesienia napędu. Dlatego zalecenia mechaników znających dany model samochodu mogą się różnić, bo częstotliwość wymian oleju w skrzyni biegów zależy i od typu skrzyni biegów i od typu silnika.

Słabszy benzyniak daje skrzyni mniej mocy i momentu obrotowego, a ten o większej pojemności przekazuje więcej mocy, czyli w każdej konfiguracji skrzynia biegów ma nieco inne obciążenia i tu prawdą jest to, że jeśli skrzynia otrzymuje więcej mocy i momentu obrotowego, to musi mieć także lepsze smarowanie, czyli oleje przekładniowe lepszej jakości, które na dokładkę są też olejami lepszej klasy. Dzięki takiemu skrzynia będzie się wolniej zużywać.

Czy istnieją skrzynie biegów, w których przypadku olei się nie wymienia?
Kiedyś rzecz jasna istniał mit o tym, że oleju przekładniowego nie wymienia się w przypadku silnika benzynowego o niskiej pojemności współpracującego ze skrzynią manualną.

W przypadku takiego połączenia zużycie eksploatacyjne postępuje rzecz jasna najwolniej i to zwłaszcza w przypadku przekładni wykonanej bardzo dobrze, ale i tak to zużycie po jakimś czasie da o sobie znać, bo olej przekładniowy tak samo, jak i oleje silnikowe staje się gęstszym z biegiem lat, bo dostają się do niego zanieczyszczenia.

Jeśli dane auto jest eksploatowane oszczędnie, to i tak po upływie około sześciu lat dany olej przekładniowy traci swoje właściwości, ze względu na postępujący proces degradacji, czyli jego lepkość zmienia się drastycznie. Dlatego jeżdżenie bez wymian oleju po pewnym czasie niestety dobije skrzynię biegów lub skrzynię biegów z innymi elementami przeniesienia napędu.

Czy zalecenia producentów odnośnie do wymiany oleju są poprawne?
Kilka lat po drugiej wojnie światowej produkowano auta na dekady, czyli do nich dołączano bardzo dokładne instrukcje dotyczące wymian oleju w silniku i w skrzyni biegów. Mowa tu dokładnie o tym, że zaraz po drugiej wojnie światowej przeciętny obywatel kupował motocykl z koszem zamiast samochodu i to nie na lata, ale na dekady.

Teraz producentów bardziej obchodzi to, byśmy częściej wymieniali auta. Dlatego nie zalecają częstych wymian oleju w silnikach i w skrzyniach biegów, po to by zużycie eksploatacyjne następowało znacznie szybciej. Z tej konkretnej przyczyny zalecenia oczytanego mechanika wyglądają inaczej. On zaleca częstsze wymiany i to na oleje przekładniowe lepsze jakościowo, po to by auto zachowało sprawność na dłużej.