Jaki wybrać okap do kuchni – na co zwracać uwagę

Okapy do domówWybierając okap do kuchni należy rozważyć najlepszy wybór technologi jego działania do własnych potrzeb. Nie każdy dowolny typ tego wyposażenia pasuje do wszystkich wnętrz ze względu na możliwości jego podłączenia czy oczekiwane efekty.

Okapy kuchenne mogą mieć bardzo szeroki zakres działania i różne funkcje – jednak najbardziej typowe z nich to przede wszystkim usuwanie zapachów kuchennych oraz usuwanie oparów i tłuszczy powstających podczas korzystania z kuchenki. Tłuszcze jakie wydostają się podczas gotowania osadzają się na ścianach i suficie w okolicy kuchenki – dlatego posiadanie urządzeń jakie temu zapobiegają staje się niezbędne.

To dzięki okapom kuchenny nie ma nieprzyjemnego zapachu roznoszącego się po całym domu z kuchni oraz co więcej ściany w okolicy kuchenki nie są zabrudzone i przetłuszczone – co zawsze ma niestety miejsce bez tego wyposażenia.

Wszystkie urządzenia tego typu można podzielić na dwa najbardziej typowe rodzaje rozwiązań – okapy z odprowadzaniem wchłanianych elementów do wentylacji oraz te, jakie nie posiadają takiego podłączenia i same pochłaniają wyziewy dzięki wkładowi węglowemu lub innemu, jaki należy co jakiś czas wymieniać.

Istnieje bardzo duży wybór technologicznych rozwiązań rządzeń tego typu na jakie między innymi wchodzi okap kominowy, podszawkowe, wyspowy, sufitowy, teleskopowy, narożne, uniwersalne, blatowe i inne. Każdy ma inne rozwiązania technologiczne oraz możliwości zastosowania w kuchni.

Dzięki tak szerokiej gamie różnych rozwiązań technologicznych oraz jeszcze większej ich kształtów oraz wyglądów zewnętrznych można dopasować takie urządzenia do dosłownie każdej kuchni we własnym domu. Będzie on nie tylko spełniać zadania pochłaniania zapachów ale i oparów tłuszczowych, dlatego zdecydowanie warto zainteresować się wyposażeniem własnej kuchni w takie urządzenie.

Każde z tych sprzętów może być inaczej montowane – wynika to z jego rozwiązań technicznych i konstrukcji. Można przeprowadzić ich montaż samodzielnie w przypadku uniwersalnych rozwiązań lub skorzystać z pomocy fachowców, którzy w fachowy sposób wykonają montaż okapu w dowolnym rozwiązaniu jego mocowania.

Dużą rolę przy wyborze należy zwracać na moc tego urządzenia – bierze się tutaj pod uwagę szczególnie wielkość kuchni (pomieszczenia gdzie ma się on znajdować). Jest to bardzo ważne, aby jego praca zapewniała optymalne oczyszczanie z zapachów oraz oparów pomieszczenie – a więc wydajność musi być dobrana do rodzaju kubatury pomieszczenia.

Istotnym czynnikiem również może być głośność pracy – im cichszy tym większy komfort z jego korzystania. Ciche wytwarzają około 50 dB. Podczas wyboru warto zapoznać się z wydajnością polegającą na ilości przerabianych pochłanianych metrów sześciennych powietrza – im więcej tym ma większą wydajność pracy.

Kominowe okapy to zdecydowanie najlepsze rozwiązania o najszerszym spektrum działania. Natomiast jeśli nie ma możliwości podłączania takich rozwiązań to warto wyposażyć się w te, jakie mają filtry przeciwtłuszczowe oraz metalowe, węglowe (przeciw zapachowe) oraz lub flizelinowe uniwersalne.

Praca tego sprzętu może być sterowana mechaniczne lub elektronicznie a także działać w niektórych przypadkach grawitacyjnie samoczynnie – co jednak wiąże się z mniejszą skutecznością niż pozostałych dwóch typów Ze względu na moc i wydajność dobrze jeśli są wyposażone w silnik zwiększający wyciąg oparów kuchennych.

Zakupienie okapu kuchennego to wydatek jednorazowy – dlatego zdecydowanie warto dokładnie zapoznać się z ich ofertami oraz możliwościami, aby wybrać najlepszy dopasowany do własnych wymagań. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.