Jaką wybrać nakładkę żelową na siodełko roweru

Nakładka na siodełkoNakładki żelowe na siodełko są do ochrony mechanicznej i atmosferycznej, a także do zmiękczenia siedzenia.

Kupując nakładkę żelową na siodełko mamy do wyboru te grubsze, cieńsze oraz mocowane na sznurki lub zacisk gumowy. Nakładki są różnej wielkości więc nie ma standardowych rozmiarów do siodełka które też mają różne rozmiary. Jeśli już coś wybieramy musimy wiedzieć jak długie jest nasze siodełko w centymetrach i jak szerokie.

Główne funkcje nakładek na siodełka to ochrona przed uszkodzeniami siodełka z czym trzeba się zgodzić. Ale czy siodełko bez tej nakładki się niszczy? Bardzo powoli i mało.  Samo siodełko z skóry będzie służyło wiele długich lat dlatego nakładki mają często inne zastosowanie niż tylko sama ochrona przed uszkodzeniem siodełka.

Nakładka chroni otarcia i pękanie siodełek. Samo siodełko. Drugim zdaniem jest poprawienie komfortu jazdy, czyli zmiękczać siedzenie na rowerze. Nakładki zazwyczaj są o grubości 0,5 do 1 cm, wykonane z żelu lub pianki – więc zmiękczające faktycznie twarde siodło w dużym stopniu.

Plusem stosowania nakładek żelowych na siodło jest fakt że zazwyczaj dobrze odprowadzają wilgoć. Siedząc na siodle z nakładką raczej nie będzie się miało mokrych spodni przez brak wentylacji na siedzeniu.

Wśród wszystkich rodzajów nakładek najlepiej kupić wiązaną z ściskaczami, gdyż one najłatwiej dopasowują się do siodełka w rowerze. Także trzymają się na nim najmocniej i nikt nam ich w łatwy sposób nie zdejmie na przykład gdy wychodzimy do sklepu. Podkładka musi być na konkretną długość siodła i szerokość.

Dobrze gdy nie mają na sobie grawerów, gdyż i tak będą się one z czasem wycierać. Sama nakładka żelowana siodełko powinna być podszyta materiałem w dwóch celach, wentylacyjnych oraz wytrzymałościowych. Sam żel czy pianka w styku z spodniami szybko zacznie pękać i się kruszyć. Także od wpływu promieni słonczych na które guma i pianka jest wyjątkowo uczulona.

Podkładki dobrze gdy mają śliski materiał je poszywający, czyli taki który nie będzie się szybko ścierał. O tym jakie wybrać nakładki na siodełko warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.