Jaką wybrać lodówkę turystyczną – najlepsza

Lodówka turystycznaNa każdą wyprawę zarówno pod namioty jak i w inne miejsca przydatna jest lodówka. Wiadomo że lodówki domowej nie zabieramy na przyczepkę samochodu i ruszamy w trasę lecz jakiś jej substytut.

Najprościej więc wziąć lodówkę turystyczną, jest ona co prawda mało pakowna ale zawsze wejdzie do niej trochę żywności dzięki czemu się nie popsuje przez kilka dni.

W sklepach jest kilka rodzajów lodówek turystycznych. Ceny tego sprzętu są bardzo różne i niekoniecznie odpowiadają jakości. Lodówki turystyczna mają pojemność nawet do 50 litrów a jest to bardzo dużo. Dostępne są w nich opcje zarówno chłodzenia jak i grzania (dotyczy elektrycznych).

Można je podłączyć zwyczajnie do kontaktu lub wtyczki fajki w samochodzie. Potrafią one schłodzić do 25 C poniżej temperatury otoczenia.  Posiadają one rączki do wygodnego przenoszenia całości, wyglądającej trochę jak bagaż.

W sklepach dostępne są trzy rodzaje lodówek: torby termoizolacyjne, lodówki na wkłady i lodówki z zasilaniem elektrycznym.

Torby termoizolacyjne – Są dobre do krótkich wypadów. Są one krótko działające, to znaczy że wkłady chłodzące szybko się w nich wyczerpują. Lodówki tego typu są powłoką elastyczną przypominającą bardziej saszetki niż coś stałego. Do ich wnętrza wkłada się wkłady chłodzące, które utrzymują niską temperaturę lodówki w środku do czasu rozpuszczenia się lodu we wkładach.

Lodówki na wkłady mrożące – doskonałe na krótsze i dłuższe wypady. Podczas użytkowania lodówki na wkłady mrożące należy pamiętać o kilku zasadach: przed włożeniem produktów do lodówki należy ja wewnątrz schłodzić.

W tym celu najlepiej włożyć do niej w woreczku foliowym kostki lodu, odczekać kilkanaście minut, wyjąć lód, do tak schłodzonej lodówki można już włożyć dobrze schłodzone artykuły spożywcze, obkładając je zamrożonymi wkładami mrożącymi.

Ze względów higienicznych artykuły spożywcze powinny być zapakowane w woreczki foliowe lub pojemniki do żywności. Na każde 10L pojemności lodówki stosować 1000 ml wkładów mrożących, w upalne dni starać się jak najrzadziej otwierać lodówkę i trzymać ją w zaciemnieniu, zawsze dobrze domykać pokrywę. Działają dłużej niż torby termoizolacyjne gdyż są szczelniejsze.

Lodówki z zasilaniem na prąd – Dobre w podróży samochodem. Gwarantują zachowanie świeżości produktów podczas całego okresu naszej podróży. Nie są co prawda tak wydajne jak lodówki domowe, ale dobrze sprawdzą się w upalne dni.

Kupując lodówkę zwróćmy uwagę na kilka parametrów: izolacja lodówki turystycznej – czyli z czego jest zbudowana, jaki został użyty materiał izolacyjny. W gorszych lodówkach izolatorem jest styropian.

Lodówki mogą mieć jako wypełnienie piankę, która zdecydowanie lepiej sprawdza się jako izolacja. Lodówki mogą mieć zasilanie:  12V, 24V, 230V lub mieć możliwość zasilania z kilku źródeł naprzemiennie.

Reasumując: warto kupić trochę droższą lodówkę turystyczną z lepszą izolacją. Jeśli planujemy podróż wielodniową lepiej kupić lodówkę z zasilaniem na 12V (gniazdo zapalniczki) oraz 230V.

Będziemy mogli lodówkę zabrać na noc ze sobą i podłączyć ją do prądu 230V nie narażając akumulatora w samochodzie na rozładowanie o ile nie śpimy w namiocie. Tego typu lodówki także potrafią nagrzewać zawartość do około 50 stopni.

Jak optymalnie użytkować lodówkę turystyczną: W samochodzie najlepiej przewozić lodówkę w kabinie, a jeśli ma być w bagażniku to należy zapewnić jej dobrą wentylację, nigdy nie zasłaniać jej wlotów powietrza.

Pozostawiając samochód na parkingu ustawmy go w cieniu, a jeśli nie ma cienia, to przynajmniej samą lodówkę połóżmy tak, aby nie była narażona na działanie promieni słonecznych.

Na postoju nie pozostawiajmy lodówki podłączonej do gniazda zapalniczki na dłużej niż 3 godziny – unikniemy przykrej niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora i braku możliwości uruchomienia silnika samochodu. O lodówkach turystycznych warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.