Jaką wiatrówkę wybrać

Wiatrówka brońWiatrówka inaczej zwana karabinkiem sportowym jest bronią działającą na zasadzie wyrzutu pocisku przez ciśnienie powietrza wypuszczającego z tłoka. Czyli jej napędem jest skondensowane powietrze wyrzucające pocisk z dużą mocą.

Obecnie jest bardzo dużo ofert z różnego typu wiatrówkami do wyboru. Same wiatrówki są takimi narzędziami, że w ich przypadku aby zakupić dobrą trzeba mieć z nimi wcześniejszą styczność.

Opisy towarów do kupienia mówią co innego niż oferują a nie mówią wcale o wadach. Po prostu aby dobrze kupić wiatrówkę trzeba o nich wiedzieć sporo, to raz a po drugie przetestować większość z nich. Obecnie możemy doradzić jakich wiatrówek unikać za wszelką cenę oraz jakie powinny być ich parametry.

Jaką wiatrówkę wybrać i jaka jest najlepsza

Najwięcej wiatrówek z serii karabinek używa pocisku 4,5 mm. Jest to kaliber tak uniwersalny że nie trudno znaleźć do niego wymyślne pociski jak i części. Prędkość początkowa pocisku powinna wynosić około 220 m/s. Regulowane przyrządy celownicze, długość nie powinna być mniejsza niż 1040 mm całej wiatrówki.

Im wiatrówka jest dłuższa tym lepsza – w szczególności chodzi tutaj o jej lufę. Waga wiatrówki sama mówi z czego ona się składa. Dobra wiatrówka powinna ważyć około 3,2 kg.

Taka waga mówi oczywiście że jej części w środku nie są plastykowe czy z tworzyw lecz metalu. Kolba powinna być drewniana. Sama ładownica nie może być z tworzyw tylko metal. NACIĄG – koniecznie dolny. Taki typ naciągu oszczędza zniszczenia wiatrówki.  Ważne by wiatrówka miała gwintowaną lufę czyli będzie mocniejszy dzięki temu pocisk oraz jest celniejszy i dalej nośny.

CO UNIKAĆ w wiatrówkach

Ostatnio krzykiem jest przyrząd celowniczy Tru-glo czyli światłowody. Inaczej tłumacząc jest to plastik mający skupiać światło by lepiej widzieć celownik w szarówce. Jest to przyrząd odznaczający wiatrówki małej klasy, nie poprawiający celności strzałów – choć odrobinę widoczność.

Lepsze jest zastosowanie tradycyjne czyli szczerbinka i muszka a jeszcze lepsze i z resztą najlepsze luneta o jasnym obiektywie. Uwaga na lunety, jej szkła lubią być wykonane z plastiku a powinny być jak sama nazwa wskazuje z szkła.

Dlaczego naciąg dolny w wiatrówkach. Każdy naciąg czy nie wygodny boczny czy w szczególności łamana niszczy wiatrówkę i jej części. W przypadku łamanych niszy się także lufa i po każdym strzale możecie mieć świadomość że wasz sprzęt jest coraz mniej celny.

Łamanie koślawi równo łączną drogi pocisku. Koślawi samą lufę oraz rozciąga zbyt mocno ładownicę. Tego typu naciągi wykańczają wiatrówkę bardzo szybko a swoja drogą osłabiają jej skuteczność za każdym strzałem a raczej naciągiem. Naciąg wiatrówki powinien być tylko dolny.

Pociski. Nie należy używać w szczególności czegoś takiego jak lotki. One wycierają i rysują lufę co doprowadza do osłabienia pocisku oraz nieszczelności w ciśnieniu, czyli zmniejsza skuteczność wiatrówki. Zapraszamy do pozostałych artykułów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.