Jaka odzież robocza będzie odpowiednia?

Sprzęty BHPPod pojęciem odzieży roboczej mieści się bardzo dużo elementów garderoby. To także specjalistyczne produkty dostosowane do potrzeb konkretnych grup zawodowych. Przede wszystkim odzież ma zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i ochronę przed działaniem czynników szkodliwych. I dlatego właśnie należy bardzo dokładnie przeanalizować, czego dokładnie będziemy potrzebować.

1. Obowiązek pracodawcy
2. Przeciwdziałać zagrożeniom

Obowiązek pracodawcy

Jest oczywiste, że inna odzież robocza balticbhp będzie dedykowana pracownikom magazynów, lekarzom, chemikom czy mechanikom i każdej innej branży, w której stosowanie dodatkowej specjalistycznej ochrony jest po prostu konieczne. Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników oraz ich pracowników w środki ochrony indywidualnej oraz w odzież i obuwie robocze jest obowiązkiem każdego pracodawcy i wynika to bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Poza tym oczywiście niezbędne jest także przeszkolenie w zakresie BHP.

Wybór konkretnych ubrań i ich specyfikacja są zależne przede wszystkim od wykonywanej pracy oraz specyficznych czynników – na przykład chemicznych, termicznych czy bakteryjnych, na jakie pracownik jest narażony. Bardzo często więc odzież robocza zastępuje standardowe ubrania. Poza tym, jeśli nie narusza to właściwości, można takie elementy spersonalizować i dopasować do potrzeb danej marki.

Przeciwdziałać zagrożeniom

W głównej mierze odzież i akcesoria robocze dobierane są do miejsca wykonywania pracy, a także do określonych czynności, jakie pracownik wykonuje oraz specyficznych warunków czy towarów. I choć w asortymencie znaleźć można wszystkie elementy odzieży – analogicznie do tradycyjnych ubrań – to ich wykończenie, materiały, z jakich są zrobione czy też powłoki są zgoła inne, ponieważ muszą sprostać bardzo surowym normom, certyfikatom i wytycznym.

I dlatego właśnie w zależności od potrzeb sięga się po ubrania chroniące przed chłodem lub wysokimi temperaturami, czynnikami chemicznymi, bakteriami i szeregiem innych specyficznych czynników. Dlatego za każdym razem dobierając właściwą odzież i akcesoria bierze się pod uwagę specyficzne właściwości, w jakich dana osoba musi pracować.

Na liście znajdują się także odpowiednie obuwie, elementy takie jak rękawice, okulary czy stopery i wiele innych elementów. Do pracy na zewnątrz przydają się także kurtki czy spodnie ocieplane. Warto przy tym pamiętać, że odzież poza zapewnieniem ochrony i bezpieczeństwa musi być również komfortowa, by umożliwić pracownikowi wykonywanie zadań.  To gwarancja tego, że wszystkie procedury będą przestrzegane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.