Jak zrobić kawę z żołędzi

Kawa żołędziowaHow To Make Acorn Coffee – czyli nic innego jak zrobić pyszną kawę z żołędzi.

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że żołędzie należy zbierać dopiero gdy opadną z drzew – wtedy są już nadające się do użycia, nie należy wybierać tych zielonych oraz robaczywych czyli z dziurkami w pancerzu. Żołędzie są zdrowe przez co także różne robaki często starają się je drążyć jak przykładowo typowe orzechy.

Zbierać je najlepiej jest oczywiście w lasach z dala od osiedli miejskich aby były zdrowsze i bez naciągnięcia ołowiem – to oczywiście działa na tej samej zasadzie jak wszystkie owoce czy warzywa – czyli im dalej od miast tym lepiej. Najlepiej wybierać te ładne w skorupce oraz jaki nie leżą w błocie ale na liściach czy trawie i nie są uszkodzone.

Następnie można je odrobinę osuszyć a kolejnym krokiem będzie ich obranie. Dobrze także zdjęć z nich łupinę oraz powłokę osłonową. Następnie środek można przekroić na mniejsze elementy – można drobno go posiekać aby szybciej oddał kleik.

Warto to w kolejnym kroku zalać wodą i przegotować dość dokładnie. Wodę można wylać pozostawiając tylko żołędzie – idealnie wykonuje się to na głębokiej patelni.

Następnie dobrze jest odrobinę podsmażyć żołędzie bez wody na patelni tak aby stały się suche i podrumienione. Kolejny krok to ich rozdrobnienie w moździerzu lub czymś takim – może być młynek. I wrzucenie tego do wrzącej wody aby powstała normalnie zaparzona kawa.

Jeśli zrobimy więcej gotowych do parzenia żołędzi na kawę to można przechowywać je w foliowym woreczku o ile są całkowicie suche lub papierowym jeszcze do przesuszenia – choć musi być to trzymane w cieple i bez wilgoci.

Kawa z żołędzi ma oczywiście inny smak niż ta typowa, jest to po prostu inny produkt. Jest ona również zdrowa i pobudzająca a co więcej spożywcza. Tego typu rozwiązania są bardzo dobrym pomysłem na biwakach i stanowią jeden z elementów wiedzy z zakresu surwiwalu.

Zdecydowanie warto samemu wypróbować jak ona będzie smakować – jej smak jest znacznie bliższy kawy zbożowej niż tej tradycyjnej.

Wykonanie jej to nic trudnego i wcale nie tak wiele pracy. Zapraszamy do spróbowania oraz do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.