Jak zmniejszyć zużycie prądu w firmie?

Energia taniaKoszty energii elektrycznej nierzadko stanowią nawet 20% wszystkich wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Tym bardziej warto dołożyć wszelkich starań, aby je zredukować. Sposobów jest naprawdę wiele. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Wymiana oświetlenia na energooszczędne
Żadna firma nie może obejść się bez oświetlenia, niezależnie czy zajmuje się produkcją w ogromnych halach, czy usługami i cała działalność jest prowadzona w biurze. Obecnie marnotrawstwem pieniędzy jest wykorzystywanie tradycyjnych żarówek. Zdecydowanie bardziej wydajne stało oświetlenie LED, które jest równie efektywne, ale znacznie mniej energochłonne, a przy okazji bardziej żywotne. Modernizacja oświetlenia szybko przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wymiana sprzętu na energooszczędny
Na podobnej zasadzie warto zająć się modernizacją wykorzystywanego w firmie sprzętu. Oczywiście nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na modernizację wykorzystywanych maszyn. Oszczędności należy jednak szukać na różnych płaszczyznach. Podobnie jak w gospodarstwach domowych za ogromną część zużycia prądu w małym przedsiębiorstwie może odpowiadać działająca 24 godziny na dobę lodówka. Wysoka klasa energetyczna nowego sprzętu szybko przełoży się na oszczędności.

Efektywnie działająca klimatyzacja
Niezależnie od charakteru wykonywanych zajęć, pracownicy wypełniają zadania bardziej efektywnie, jeśli przebywają w komfortowych warunkach. O tych decyduje między innymi panująca we wnętrzu temperatura, dlatego przedsiębiorstwa decydują się często na klimatyzację. Jej montaż powinien stanowić przemyślaną inwestycję, ponieważ nierzadko zdarza się, że instalacja jest mało efektywna, a pobór mocy zbyt wysoki w stosunku do rezultatów. Jeśli istnieje przypuszczenie, że klimatyzacja wymaga modernizacji, warto dokonać audytu.

Promocja dobrych praktyk wśród pracowników
O tym, ile prądu zużywa się w przedsiębiorstwie, decydują praktyki stosowane przez pracowników. Komputery i inne urządzenia biurowe powinny zwyczajowo szybko przechodzić w stan czuwania. Dużą rolę odgrywa także racjonalne używanie oświetlenia – w niektórych pomieszczeniach warto postawić na czujniki ruchu. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie specjalnego szkolenia dla pracowników, które uczuli ich na punkcie oszczędzania prądu.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej
Jednocześnie warto pamiętać, że żaden odbiorca nie jest na stałe przywiązany do konkretnego sprzedawcy energii. Zmiana jest bezpłatna i możliwa w dowolnym momencie określonym w umowie. Różnice w ofertach poszczególnych sprzedawców potrafią być naprawdę diametralne. Korzystne może okazać się podpisanie dłuższej umowy, aby uchronić firmę przed rosnącymi cenami prądu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/prad-dla-firmy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.