Jak zadbać o higienę pracując w biurze

Maski bezpieczneChoć obecnie wiele firm zdecydowało się na przeniesienie swoich pracowników do pracy zdalnej, to jednak niektóre branże wymagają obecności zespołu w siedzibie czy też spotkań z klientami.

Jak w takich warunkach zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i tym samym wyeliminować ryzyko zakażenia koronawirusem? Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Obowiązkowa maseczka ochronna

Maseczka na twarz ma za zadanie chronić nie tylko nas przed przedostaniem się do naszego organizmu wirusów, ale także inne osoby w otoczeniu w sytuacji, gdy sami możemy być nosicielami wirusa nawet o tym nie wiedząc. Oczywiście obecnie zdania na temat skuteczności maseczek są różne, nie ulega jednak wątpliwości, że lepsza jakakolwiek ochrona niż żadna. Do wyboru mamy maseczki jednorazowe, dwu- lub trójwarstwowe, jak i maseczki wielokrotnego użytku.

Jeśli obawiamy się, że w naszym otoczeniu mogą znajdować się osoby, które obarczone są ryzykiem zakażenia wirusem, możemy zainwestować w lepszej jakości maseczki medyczne typu KN95.

Przyłbice

Kolejnym rozwiązaniem, które zapewni nam ochronę, jest przyłbica, którą składa się na głowę za pomocą specjalnej obręczy. Twarz jest całkowicie zasłonięta przezroczystą nakładką , które nie utrudnia oddychania tak, jak w przypadku maseczek.

Przyłbice są więc bardzo wygodne, nie krępują naszych ruchów i zalecane są w przypadku osób, które mają duży kontakt z innymi, na przykład pracowników służby medycznej, instytucji, sprzedawców. Zaletą przyłbicy jest fakt, iż jest ona wielokrotnego użytku i można ją łatwo dezynfekować.

Higiena rąk

Absolutną koniecznością jest mycie rąk po każdym kontakcie z drugą osobą bez względu na to, czy mamy wobec niej obawy o nosicielstwo wirusa czy nie. Nawyk mycia rąk, zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy cały świat objęty jest pandemią koronawirusa, jest kluczem do zabezpieczenia się przed chorobą. Jeśli nie mamy możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą, pomocny może być żel antybakteryjny do rąk bez wody, który doskonale sprawdzi się w każdych warunkach.

Możemy go użyć będąc poza domem, w drodze do pracy, w środkach komunikacji miejskiej i po każdym kontakcie z innymi osobami lub przedmiotami. Żel wciera się w dłonie aż do całkowitego wyschnięcia. Dzięki zawartym w nim środkom powierzchniowo-czynnym chorobotwórcze drobnoustroje są od razu niszczone. Taki żel warto zawsze mieć przy sobie, aby móc użyć go w dowolnym momencie.

Dystans

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem ochrony w czasie koronawirusa jest zachowanie dystans między sobą. Jeśli pracujemy w biurze, zadbajmy o to, aby od drugiej osoby dzieliły nas co najmniej 2 metry. Zwracając się twarzą do współpracownika zawsze miejmy założoną maseczkę lub przyłbicę.

Oczywiście nie musimy wspominać o tym, żeby nie podawać sobie dłoni na powitanie, ani tym bardziej nie przytulać lub całować.

Zachowanie najwyższych środków ochrony oraz samodyscyplina pozwolą nam przeżyć ten ciężki dla wszystkich okres w zdrowiu i zminimalizować ryzyko zakażenia. Praca w biurze może być zupełnie bezpieczna od warunkiem, że zapewnimy sobie odpowiednią ochronę.

Polecamy również artykuł: czym odkażać ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.