Jak wyczyścić przypalone i brudne garnki oraz patelnie

Czyszczenie garnków i patelniGarnki oraz patelnie i wszystko to w czym przygotowuje się jedzenie z czasem coraz bardziej zachodzi osadami i brudem. Szczególnie narażone na trudne do usunięcia osady oraz bród i przypalenia są garnki oraz patelnie, gdzie termicznie osad jest zagrzewany.

Do wyczyszczenia przypalonych i brudnych garnków potrzebne będą nam zwykłe domowe składniki. Chodzi tutaj o typowy ocet oraz wodę a także sodę oczyszczoną. Także przydatny będzie druciak do czyszczenia. W przypadku bardzo zapuszczonych garnków można także dosypać piasek, jaki wzmocni tarcie lub użyć past do czyszczenia kamienia na zlewach – mają one w sobie już granulki trące, ale nie rysujące.

Czyszczenie można wykonać w dużym zlewie lub jeszcze lepiej w dużej głębszej misce. Należy do miski wlać ciepłą wodę – do poziomu do jakiego jest na garnku od dna widoczne osady i przypalenia. Następnie do ciepłej wody dolewamy ocet biały (zwykły najtańszy) oraz dodajemy sodę oczyszczoną.

Proporcje na 10 litrową miskę można dodać nawet litr octu i paczkę sody oczyszczonej. Warto też dodać trochę płynu do naczyń, jaki zmniejszy napięcie powierzchniowe wody. W razie mocnych osadów można dodać zwykły żwirek piaskowy – on zwiększa tarcie, jest to metoda znana i stosowna w sposobach ludowych.

Zamiast piasku także można skorzystać z past jakie służą do czyszczenia kamienia na zlewach i łazienkach – to bardzo skuteczny sposób.

Garnki należy włożyć do miski z wodą i roztworem, tak aby były one zanurzone do miejsca gdzie są brudne. Powinny poleżeć w tym roztworze przez dłuższy czas, aby brud odrobinę się rozmiękczył (co najmniej godzinę).

Jeśli miska jest za mała i nie wchodzi do niej za wiele naczyń warto zanurzyć w niej największy garnek, do niego wlać trochę tego roztworu i włożyć do tego garnka mniejszy i tak dalej.

Następnie gdy już stwierdzimy, że można zacząć czyścić garnki i patelnię odwracamy garnek do górny dnem w miejscu z roztworem i bierzemy druciak. Na druciak można nasypać trochę sody po jego wcześniejszym zanurzeniu w roztworze. Kolejna czynność to szorowanie zabrudzenia druciakiem.

W razie jeśli brud nie będzie ustępował za łatwo, wato na druciak nabrać wcześniej wspominanej pasty do usuwania kamienia. Metoda jest ta sama, należy na druciak nałożyć pasty i szorować.

W przypadku patelni jakie mają powłokę teflonową lub inną nie przywierającą należy być ostrożnym. Szorowanie druciakiem może zniszczyć tę powierzchnię wewnętrzną. W tym wypadku należy liczyć tylko na rozmiękczenie brudu oraz stosowanie samej gąbki do czyszczenia.

Warto pamiętać, że im dłużej się zapuści te naczynia tym trudniej będzie usunąć z nich zabrudzenia. Warto dlatego po każdym użyciu garnka oraz patelni natychmiast zalewać je wodą i przeczyszczać ich powierzchnię.

W innym wypadku podczas nawarstwiania się brudu oraz działania ciepła z kuchenki coraz bardziej będzie on zasklepiany

Wszystkie garnki i patelnie można swobodnie wyczyścić jednego dnia. Tylko trzeba je dobrze namoczyć w wspomnianym roztworze. Jeśli ktoś zna inne metody to warto się nimi podzielić. Zapraszamy do następnych artykułów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.