Jak sprawdzić inwestycję mieszkaniową?

Kapitał w domKupno mieszkania wiąże się z wydatkiem sporej ilości pieniędzy, a w większości przypadków z zaciągnięciem zobowiązania kredytowego w banku na długie lata. Nic więc dziwnego, że wiele osób, zanim wybierze odpowiednią inwestycję, chce sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny. W ostatnich latach zdarzało się bowiem tak, że inwestorzy, zanim rozpoczęli prace budowlane, zdążyli pobrać zaliczki i ogłosić upadłość. Konsekwencje? Ludzie potracili pieniądze, które miały pozwolić im zamieszkać we własnym lokalu. Jak zatem sprawdzić inwestycję mieszkaniową?

Jakie dokumenty zweryfikować?
Pierwszym i podstawowym krokiem jest weryfikacja dokumentów, które potwierdzą, że inwestycja jest realizowana zgodnie z literą prawa. Sprawdzając inwestycje mieszkaniowe, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych „papierów”:

 • prospekt informacyjny
 • księga wieczysta
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • pozwoleniaProspekt informacyjny jest dokumentem obowiązkowym, który musi zostać przedstawiony potencjalnym kupcom. Wynika to z ustawy deweloperskiej. W tym dokumencie znajdują się informacje dotyczące finansowania inwestycji mieszkaniowej, sytuacji prawno-finansowej dewelopera, plan terminowy budowy, opis wcześniejszych inwestycji dewelopera, a także warunki odstąpienia od umowy. Księga wieczysta pozwala sprawdzić, czy inwestor ma prawo do gruntu, na którym ma powstać budynek. Może się bowiem okazać tak, że będzie on tylko jego użytkownikiem. Ponadto w tej dokumentacji można znaleźć informacje o służebności względem dostawców mediów, a także pozostałych części inwestycji.

(Inwestycje mieszkaniowe – https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/)

W prospekcie informacyjnym zawsze zawarte są informacje na temat inwestycji, jakie mają być realizowane w przyszłości, w najbliższej okolicy osiedla. Można i zaleca się sprawdzać jeszcze miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Z niego możemy dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie zostaną dobudowane kolejne bloki mieszkalne, nowe drogi, czy budynki użyteczności publicznej. To ma także wpływ na to, jaką cenę możemy wynegocjować z deweloperem. Pozwolenia są ostatnim dokumentem, który powinniśmy sprawdzić. Najważniejsza jest informacja mówiąca o tym, że inwestycja mieszkaniowa realizowana jest zgodnie z prawem.

Co zawiera wzór umowy deweloperskiej?

Niestety jest to dokument, na który wiele osób nie zwraca uwagi, a przecież z niego możemy wyczytać na przykład warunki odstąpienia od umowy. Warto także wiedzieć, co powinna ona zawierać i na co zwrócić uwagę podczas jej analizowania. Najważniejsze punkty umowy deweloperskiej to:

 • określenie standardu wykończenia oraz opis techniczny lokalu mieszkalnego, czyli jego powierzchnia, usytuowanie w bloku i rozkład pomieszczeń
 • szczegółowe informacje o nieruchomości, jak stan prawny, oznaczenie właściciela oraz powierzchnia działki
  procedury odbioru gotowego mieszkania
 • opis planu prac budowlanych
 • termin przeniesienia praw własności
 • numer pozwolenia na budowę

Wiarygodny deweloper – oceń szansę realizacji inwestycji

Ocena szans na realizację prac budowlanych jest bardzo istotna. W tym przypadku powinniśmy sprawdzić sposób jej finansowania. Do podania takich szczegółów zobowiązany jest deweloper. Musimy zwrócić uwagę, czy inwestycja mieszkaniowa jest realizowana w całości ze środków własnych inwestora, czy też z kredytu, który firma uzyskała na budowę budynku. Największą gwarancję daje oczywiście deweloper, który w całości opłaca wszystkie prace budowlane, ale inwestycja kredytowa nie powinna przekreślać szans na finalizację projektu.

Jeśli firma dostała kredyt to bank z pewnością sprawdził kondycję finansową inwestora i ma pewność, że jest on w stanie podołać wyzwaniu. Ponadto weryfikacji zostały poddane takie czynniki, jak bezproblemowe prowadzenie rachunków powierniczych, dzięki którym kupcy mają gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku ogłoszenia przez dewelopera upadłości. Udzielenie kredytu nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawdzenie wszystkich aspektów prawnych związanych z dokumentacją przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.