Jak się nie zadłużyć?

Pieniądze z internetuZadłużenie to problem wielu Polaków. Wynika to nie tylko z niskich zarobków, ale także z nierozsądnego zarządzania pieniędzmi oraz zbyt pochopnych decyzji o braniu pożyczek. Pożyczki online są kuszące dla wielu z powodu szybkości ich zaciągania i minimalnych formalności.

Poza tym niejedna osoba ma trochę lekceważący stosunek do ważnych wydatków, w tym rat kredytów czy pożyczek, co prowadzi potem do kłopotów. Co można zrobić, aby się nie zadłużyć?

Po pierwsze – skupić się na najważniejszych wydatkach

Zadłużeniem jest nie tylko pożyczka czy kredyt, ale także niezapłacone rachunki, czynsz czy jakiekolwiek inne zobowiązania. Dlatego, zwłaszcza kiedy nie zarabiamy dużo, powinniśmy skupić się na najważniejszych wydatkach. Rachunki i raty kredytów to najważniejsze zobowiązania, które muszą być opłacane terminowo. Inaczej możemy wpaść w poważne kłopoty. Dlatego należy planować wydatki w każdym miesiącu.

Odejmijmy od naszej wypłaty kwotę potrzebną na zapłatę wszystkich rachunków, opłat i rat, a resztę zaplanujmy na jedzenie oraz inne mniej ważne wydatki. Z zachcianek takich jak kino, basen czy nowe ciuchy można zrezygnować. Jeśli wydamy zbyt dużo na to, co nie jest niezbędne, nie wystarczy nam pieniędzy na to, co konieczne.

Po drugie – zastanowić się nad zaciągnięciem pożyczki

Nagła awaria, choroba itp. Takie sytuacje generują nagłe i często niemałe wydatki, na które może nie wystarczyć nam pieniędzy na koncie. To sprawia, że desperacko zaczynamy szukać sposobów na szybki zastrzyk gotówki, a pierwsza do głowy przychodzi nam pożyczka.

Wybór ofert jest ogromny, ale często nie koncentrujemy się na tym z braku czasu i szybko decydujemy się na cokolwiek, zwłaszcza że pożyczki online kuszą szybkością i łatwością zaciągnięcia. To jednak prosta droga do zadłużenia. Czasami nie ma wyboru i pożyczka jest konieczna, ale trzeba jednak ze spokojem do tego podejść i poświęcić trochę czasu na dokładną analizę ofert i swojej sytuacji finansowej.

Decydując się na pożyczkę wybierzmy tylko taką kwotę, jaka nam jest naprawdę potrzebna i termin do spłaty taki, w jakim jesteśmy pewni, że damy radę to spłacić. Ponadto dokładnie zapoznajmy się z ofertą, a szczególnie z wszystkimi kosztami pożyczki. To one często powodują, że popadamy w olbrzymie zadłużenie.

Nagle okazuje się, że kwota do spłacenia jest dużo wyższa niż kwota pożyczki, a jeśli jeszcze nie spłacimy choćby raty w terminie, będzie rosła w zastraszającym tempie przez odsetki za zwłokę. Wybierajmy pożyczki, z jak najniższym oprocentowaniem oraz jak najmniejszą ilością dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.