Jak rozpalić ognisko

Ognisko jak zrobićRozpalanie ognia samo w sobie nie wydaje się trudne, jednak takie mniemanie może być błędne. Ogień można łatwo skrzesać suchym drewnem ale co zrobić gdy dostępne jest tylko samo wilgotne lub wręcz mokre? Tutaj znajdzie się odpowiedź ja zrobić i rozpalić ognisko bez względu na to jakim drewnem dysponujemy i co mamy pod ręką.

Zapalniki – Najpierw przed zorganizowaniem ogniska trzeba się zaopatrzyć w coś do podpałki. Chodzi tu o zapałki lub zapalniczkę, w okresach suchych może to być nawet tylko rzemyk. Zapałki należy chronić przed zamoczeniem i zawilgoceniem, zapalniczkę w mniejszym stopniu ale podobnie. Co do rzemyka może być on dowolny byle był długi (na dole opis jak rozpalić ogień gdy mamy sam rzemyk).

Rozpałka – Po przygotowaniu narzędzi należy pomyśleć czym można rozniecić ogień. Najprostsze rozwiązanie to gazety lub denaturat bądź benzyna. Jednak gdy nie mamy takich przyborów może wystarczyć sucha trawa, podobnie słoma oraz suche patyki od chwastów (chodzi tu o takie puste w środku), a także nawet zielone igły drzew iglastych które mają w sobie żywicę.

Przygotowanie ogniska – Jest wiele typów ognisk a charakteryzują się one w sposobie ułożenia drewna. Jednakże każde opiera się na tym samym, chodzi tu o ułożenie na spodzie rozpałka w dość obfitej ilości, następnie ułożenie cienkich gałązek także w sporej ilości a na nie coraz grubsze drewno. Z czego drewno grubsze może być już mokre a gałązki tylko wilgotne.

Układać można dla lepszego rozpalenia drewna nie  warstwowo czyli wszystko na sobie lecz także na kształt trójkąta czy piramidy. Chodzi tu o  pochylone względem siebie warstwy na ogniu. Także dobrym sposobem ale w suchszym drewnie może być ułożenie belkowe czyli kwadrat przekładany na wzór pruskiego muru, skąd i się też wzięła nazwa tego ogniska. W środku jest rozpałka jak i drobne gałązki otoczone grubymi konarami.

Dobrymi do rozpalania są takie drzewa jak wszystkie iglaste, dęby, klony, brzozy, lipy itp. Natomiast drzewami które są bardzo ciężkie do spalenia to topola, leszczyna – więc nadają się na patyki do pieczenia nad ogniem, szczególnie leszczyna.

Informacje  co do ognisk

– Ogień należy rozpalać pod wiatr, on dmuchając na węgla roznieca go szybciej. Pod wiatr znaczy się że strona zapalenia ognia jest po stronie ogniska skąd wieje wiatr.
– Najlepiej ale i najszybciej się palą drzewa iglaste. Chodzi tu o to że mają one bardzo dużo żywicy w drewnie i igłach.

– Rzemykiem także można latem rozpalić ogień. Rzemień się okręca oczkiem w około kija a do drugiego kijka przywiązuje się jego końce. Następnie tworem jak by łuk który ma między cięciwą zaplątany patyk poruszamy tak by kijek zaplątany w rzemyk tarł o kawałek innego drewna.

Przy punkcie tarcia musi być drobno rozsiekana trawa (sucha trawa). Temperatura tarcia tworzy żarzące się drewno zapalające trawę która służy jak zapalniczka czy zapałka.

– Ogniska powinny być otoczone przez kamienie polne i w małej niszy. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się ognia oraz wytyczeniu jego osi.

– Na ogniskach na jakich mamy zamiar upiec coś do zjedzenia nie palimy plastików, gum ani innych rzeczy które nie są naturalne i tak nie występują w przyrodzie.
– Nie rozpalamy ogniska gdy jesteśmy ubrani w ubrania z sztucznych materiałów. Powodem tego jest to, że bardzo szybko się mogą zapalić nawet bez styku bezpośrednim z ogniem jak i iskry z ogniska je przepalają.

– Po zakończeniu ogniska należało by je wygasić. Może to być oblanie go wodą lub też zakrycie paleniska piachem. A najlepiej wszystkie te sposoby na raz. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.