Jak prać robótki ręczne?

Pralki automatyInternetowe poradniki dla początkujących są doskonałym źródłem wiedzy. Wszechobecne wskazówki i triki profesjonalnych dziewiarek pozwolą ci w krótkim czasie wdrożyć się w tematykę robótek ręcznych i udoskonalić dotychczasowe sposoby pracy z drutami.

Za pomocą specjalnych narzędzi wyczarujesz prawdziwe cuda, rozwiniesz swą kreatywność i ukoisz nerwy. Czy wiesz, jak dbać o akcesoria do robienia na drutach? Czy zasady prania robótek ręcznych nie są ci obce? Przedstawiamy podstawowe elementy pielęgnacji ręcznie wykonanych dzieł. Znajdziesz je poniżej.

Robótki ręczne – ogólne zasady
Odpowiednia pielęgnacja materiałów dziewiarskich jest kluczowa, jeżeli chcemy cieszyć się naszymi rękodziełami przez długie lata. Użytkowanie tak delikatnych tkanin wręcz wymusza na nas zastosowanie kilku podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy efektu sprania czy całkowitego zniszczenia. Jak prać robótki ręczne, by zachowały pierwotny kształt?

Jak rozszyfrować banderolę?
Akcesoria dziewiarskie pozwolą ci stworzyć nietuzinkowe dodatki i każdego dnia rozwijać swoją pasję. Aby jednak prawidłowo z nich korzystać, warto wcześniej zaznajomić się z ich specyfikacją. Na papierowej banderoli znajdziesz informację o grubości motka, kolorze i numerze serii… a także szczegółową instrukcję prania tkaniny. Z widniejącymi tam oznaczeniami zapewne już niejednokrotnie się spotkałaś, a co za tym idzie, rozszyfrowanie symboli nie powinno przysporzyć trudności. Co zatem zalecają producenci?

Jeśli jesteś świeżynką w dziewiarskim świecie, koniecznie zapoznaj się z szerokim asortymentem sklepu internetowego – https://zamotane.pl/pl/c/Akcesoria/16. Bogata gama kolorystyczna, wysokiej jakości materiały i atrakcyjne ceny sprawią, że w mgnieniu oka stworzysz swój pierwszy zestaw do robienia na drutach. Nie czekaj! Sprawdź najnowszą kolekcję artykułów rękodzielniczych i pozwól sobie na chwilę relaksu w domowym zaciszu!

Pranie ręczne a automatyczne
W tym miejscu pojawiają się pierwsze schodki! O wyższości prania automatycznego nad ręcznym wiele mówić nie trzeba. Oszczędność czasu i niebywały komfort to oczywiście jedne z wielu zalet. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Pranie w pralce pozwoli nam pozbyć się wszelkich zabrudzeń, nada materiałom miękkości… i może zniekształcić tkaninę. Stanowczo odradzamy częste pranie delikatnych materiałów w wysokiej temperaturze. W innym wypadku twoje rękodzielnicze wyroby szybko stracą kształt i nie nadadzą się do ponownego użytku.

Jak prać ręcznie?
W zależności od składu wykorzystanej włóczki powinniśmy obrać inną metodę prania. Materiały odmiennego pochodzenia różnie zachowują się pod wpływem czynników, takich jak zbyt wysoka temperatura czy użycie silnych środków piorących. W przypadku naturalnych włókien zwierzęcych wymagane jest zachowanie nadzwyczajnej ostrożności. Robótki z wełny, lnu czy kaszmiru należy prać ręcznie w maksymalnej temperaturze 30°C. Włóż tkaninę do miski z ciepłą wodą i bez zbędnego szorowania czy pocierania, delikatnie ją upierz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Materiały pochodzenia roślinnego
Włókna roślinne nieco ułatwiają pielęgnację naszych rękodzieł. Materiały, takie jak bawełna czy len, bez obaw o zniekształcenie, możesz uprać w pralce. Ustaw sprzęt na specjalny program do delikatnych tkanin i gotowe! Uważaj jednak na niektóre materiały, gdyż z łatwością się rozciągają…

W czym prać?
Stosowanie silnych środków piorących nie zda egzaminu w przypadku delikatnych, lekkich włóknin. Idealnym rozwiązaniem jest użycie płynów przeznaczonych do konkretnych materiałów. Tym sposobem zabezpieczymy tkaninę przed możliwym zniszczeniem, zadbamy o włókna i nadamy im świeżości. Przed zakupem koniecznie sprawdź skład. Płyny na bazie olejku eukaliptusowego to strzał w dziesiątkę!

Delikatne tkaniny – jak suszyć?
To nie koniec naszego pielęgnacyjnego poradnika! Odpowiednia dbałość o robótki ręczne to coś więcej niż pranie ręczne z użyciem delikatnego środka piorącego. Jeśli chcesz, by twój ręcznie uszyty sweterek pozostał w nienaruszonym stanie, po wypraniu delikatnie odsącz wodę i rozłóż go na grubym ręczniku.

Codzienna pielęgnacja rękodzieł
Każda ceniąca się dziewiarka doskonale wie, jak istotne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Niekiedy zdarzy nam się zapomnieć, z jakiego materiału została wykonana dana rzecz. Co wtedy? Jak temu zaradzić? Do wszelkich ręcznie wykonanych ubrań czy dodatków warto podejść tak samo. Pranie ręczne jeszcze nie zaszkodziło żadnej tkaninie! Nie rozwieszaj ubrań na wieszakach, nie wiruj ani tym bardziej nie używaj suszarki automatycznej. Niby tak proste czynności, a mogą zdziałać cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.