Jak nie zniechęcić się do treningu?

Ćwiczenia sposobyPoczątki na siłowni bywają trudne, szczególnie jeśli poziom motywacji drastycznie spadnie. Przyzwyczajenie się do nowego planu dnia i aktywnego spędzania wolnego popołudnia wymaga od nas dużego zaangażowania i determinacji, ale nie tylko. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak nie zniechęcić się do sportu już na początku swojej drogi!

Ustal rozsądny plan

Na początku zmian prowadzących do aktywnego trybu życia, jesteśmy na tyle zmotywowani, że potrafimy narzucać sobie znacznie większy rygor treningowy, niż by się mogło wydawać. O ile na początku będzie to oznaczało jedynie częstsze uprawianie sportu, szybko przemieni się w zniechęcenie, zmęczenie i frustrację. Dlatego zacznij od drobnych zmian i daruj sobie treningi 7 dni w tygodniu. 2-3 razy będą najbardziej optymalne, a Twoje ciało będzie miało czas na regenerację i odpoczynek. Dzięki temu szybciej i zdrowiej osiągniesz zamierzone cele, niż ćwicząc dzień w dzień. 

Wyznacz mierzalny cel

Zanim ustalisz plan, pomyśl o celu, jaki chcesz osiągnąć i monitoruj wyniki. Ważne, aby postawiony cel był nie tylko mierzalny, ale również realistyczny! Jeśli chcesz w ciągu miesiąca schudnąć 10 kg, to od razu możesz odpuścić, bo jest to za wysoka i niezdrowa poprzeczka. Pamiętaj, aby na pierwszym miejscu postawić swoje zdrowie, a dopiero potem realizację celów. Spisywanie wyników natomiast pokaże Ci drogę oraz uświadomi w chwilach kryzysu, że nie warto rezygnować z ćwiczeń.

Zaproś na trening przyjaciółkę

Trening w parze ma wiele zalet. Jeśli tylko Twoja przyjaciółka ma podobne cele i nie będzie Cię demotywować, umów się na wspólne bieganie lub fitness. Poza wykonaniem ćwiczeń, spędzicie czas razem i nadrobicie ploteczkowe zaległości. Co więcej, trudniej będzie Ci zrezygnować, jeśli umówicie się na konkretny dzień i godzinę. Nawet kiedy dopadnie Cię największy leń. Nie czekaj więc dłużej, szybko umów się z koleżanką i zacznijcie wspólnie ćwiczyć! 

Strój do ćwiczeń

Kolejnym pomysłem, być może kojarzącym się nieco z marchewką na kiju, jest zakup nowego stroju do ćwiczeń. Wiadomo – nie jest to ani najważniejsze, ani konieczne, jednak możliwość pokazania się w nowym, dobrze dopasowanym ubraniu, może zachęcić do wyjścia z domu. Pomysł ten więc nie do końca sprawdzi się, jeśli wolisz ćwiczenia na macie we własnym mieszkaniu. Zwróć uwagę nie tylko na ubrania, ale również na obuwie, które stanowi najważniejszy element stroju. Dobrze dobrane buty do biegania damskie, jak i buty do treningu siłowego ograniczą ryzyko wystąpienia niepotrzebnych urazów i sprawią, że trening będzie przyjemniejszy.

Nagradzaj się
 
Każdy mały sukces, który wywołuje u Ciebie dumę, zasługuje na nagrodę! Jeśli więc sumiennie ćwiczyłaś i zdrowo się odżywiałaś, zafunduj sobie nowy gadżet, kosmetyk, albo zrób sobie cheat day i zjedz pizzę domowej roboty. Uważaj jednak, by nagrody nie były zbyt częste, szczególnie te w postaci niezdrowego jedzenia, ponieważ mogłyby opóźnić a nawet nie dopuścić do zrealizowania planów. Bądź dla siebie wyrozumiała i traktuj swoje ciało z empatią, nie narzucając zbyt dużego rygoru, a z pewnością osiągniesz zamierzony efekt, a zniechęcenie Cię nie dopadnie!