Jak malować masę solną i glinę

Malowanie masy solnejMalowanie masy solnej tak samo jak malowanie gliny jest bardzo prostą czynnością. Do malowania naszej masy solnej i gliny nie trzeba kupować drogich środków, wystarcza tanie komponenty.

To jak malować masę solną i czym, jest tylko zależne od nas i naszej wizji.

Czym malować masę solną – malowanie masy solnej można wykonywać zarówno farbami akrylowymi jak i farbkami plakatowymi czy akwarelami. W tych przypadkach używa się nie tylko samej farby jako projekt zakończony wykonywanej pracy.

Naniesienie farby na wyschniętą masę solną (bo tylko taką się maluje) pociąga za sobą konieczność zabezpieczenia koloru. Kolor naszej masy solnej można zabezpieczyć prosto, czyli używając lakieru. Najlepszy lakier oczywiście w przypadku malowanej masy solnej jest to lakier bezbarwny.

Lakier jaki można stosować jest to zwykły, przeznaczony do nakładania warstwy zabezpieczającej na meble. Malowanie lakierem w przypadku farb wodnych i rozpuszczalnych w wodzie wykonuje się tylko przez zastosowanie lakieru w spreju – on nie rozmaże kolorów. Malowanie innych kolorów nie rozpuszczalnych w wodzie można wykonywać pędzelkiem.

Inny sposób malowania masy solnej to oczywiście stosowanie samego lakieru o danej barwie jaka nas interesuje. Najlepiej aby lakier był gęsty. Lakier może być tak samo do drewna lub nawet ten do paznokci. Malowanie masy solnej więc jest bardzo proste i zależne tylko od nas.

Lakiery do paznokci stwarzają ładną grubą warstwę koloru, z połyskiem i często gdy potrzebujemy z dodatkami brokatu. Wszystkie one są śliskie w dotyku i mają połysk szklisty.

Jak malować glinę – malowanie wyrobów z gliny opiera się na prostych zasadach. Maluje się powierzchnię gliny tylko wtedy gdy jest już wyschnięta. W innych przypadkach malowanie wilgotnej powierzchni by rozmyło farbę. Maluje się glinę w zależności od potrzeb – zarówno suchą już wypaloną lub taką której nie będziemy wcale wypalać.

Malowanie gliny wykonuje się na gotowych pracach a nie fragmentach które mają być elementami potem doczepianymi na zasadzie spojenia z rozwodnionej gliny. Ewentualnie można wykonać malowanie poszczególnych części gdy wieńczenie będzie wykonane innym klejem niż sama glina. Glinę można malować farbami akrylowymi, plakatowymi i potem zabezpieczać to wszystko lakierem.

Także farba olejna dobrze kryje i przywiera. Glina jest to taki materiał z którym można zrobić bardzo dużo – praktycznie wszystkie rodzaje farby da się zastosować do jej malowania. Malować można wyroby zarówno pędzelkami jak i sprajami.

Warto robić próbki przed malowaniem na innych częściach aby wypróbować jak to będzie wyglądało w rzeczywistości na glinie. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Dominika Warska

    Takie zalakierowane to latami mogą leżeć i nic im się nie dzieje. Sama robiłam z dziećmi ozdoby na choinkę z masy solnej. Są piękne i bardzo trwałe. Pomalowane farbami lakierowymi. Można też malować farbą plakatową a potem polakierować bezbarwnie. Naprawdę ślicznie wyglądają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.