Jak dobrze strzelać z łuku

Strzelanie łukiemŁuk jest zarówno bronią jak i świetnym narzędziem do uprawiania sportów oraz rekreacji. W początkowym zetknięciu z łukiem bardzo wiele osób ma problem z samym wystrzeleniem strzały aby nie zrobić sobie krzywdy.

Jeszcze trudniejsze jest trafienie z łuku do celu. Tutaj w tym artykule znajdą się porady jak strzelać z łuki i trafiać do celu.

Jak strzelać z łuku – sam uchwyt na łuku jest bardzo ważny. Zaczynamy od tego że chwytamy nasz łuk wypukłością skierowaną oczywiście w stronę naszego celu. Następnie łuk trzymamy pod linią środkową łuku – jest to wysokość o jedną dłoń niżej niż centralna część drewna czy tworzywa łuku.

Nasza dłoń która trzyma łuk jest także dla nas podpórką do wystrzelenia prosto strzały. Uścisk łuku powinien być wykonany całą garścią z wypuszczonym w bok kciukiem. Strzałę zakładamy na cięciwę łuku a następnie umieszczamy ją na podpórce z naszej dłoni trzymającej łuk.

Druga dłonią łapiemy za końcówkę strzały tak aby nie dotykać cięciwy łuku.  Następnie naciągamy strzałę na łuku do takiego stopnia aż uznamy że ma ona wystarczającą moc w naciągu do osiągnięcia danego celu. Łukiem raczej nie strzela się prosto czyli poziomo.

Należy lekko unieść łuk wraz z grotem strzały tak aby strzała po wypuszczeniu opadała na cel. Ma to duże znaczenie głównie przy celach oddalonych na znacznym dystansie. W przypadku bliskiego miejsca w które chcemy trafić nasz łuk będzie celował po odrobinę mniejszym nachyleniu.

Cele oddalone bardzo daleko mogą być tylko osiągnięte strzałą wypuszczoną pod kontem minimum 35% czyli strzałą opadającą.

Strzelanie z łuku – należy trzymać tylko końcówkę strzały i skupić się na celu. Następnie wypuścić cięciwę, bardzo ważne jest to aby nie trząść się i zachować całkowity spokój oraz nie wzruszoną postawę ciała przy wystrzeliwaniu pocisku. Łuk jest bronią bardzo celną i nie trzeba mieć specjalnych umiejętności ćwiczonych latami aby dobrze strzelać.

Co ważniejsze dobry łuk nawet ręcznej roboty ma zasięg około 300 metrów – jest to bardzo dużo. Kont strzały powinien być ustalany zarówno od odległości do celu jak i ciężkości strzały, oraz wielkości całego łuku. Im łuk większy – czyli większy rozstaw ramion tym ma większy zasięg.

Należy pamiętać że nie można strzelać do niczego co żyje gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Świetnie na tarcze spisują się snobki siana z przyklejona nawet zwykłą gazetą. Nocą zachęcam na jakimś ściernisku wystrzelenie strzały nasączonej na końcówce benzyną – niezapomniane widoki. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.