Jak dobrze pocieszać inne osoby

PociechaPocieszanie innych osób nie jest takie proste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Największym problemem zawsze jest znalezienie odpowiedniej drogi i podejścia do drugiej osoby oraz problemu.

Pocieszanie jest wielką sztuką i nie może być tylko pustym zapewnieniem że będzie lepiej i wszystko skończy się dobrze lub coś tego typu. Są to puste słowa, które mogą przynieść ulgę lub tylko pogorszyć rozgoryczenie.

Aby dobrze pocieszać trzeba to robić rozważnie i z przemyślaną taktyką. Nie powinno się tego robić bez poznania problemu i w ciemno z różnymi zapewnieniami bez pokrycia w faktach lub realnych możliwościach.

Pocieszenie zawsze powinno być szczere oraz przemyślane bez pustych słów rzuconych tylko dla samego brzmienia. Najważniejszą cechą dobrego pocieszania jest zrozumienie problemów drugiej osoby oraz wczucie się w ich sytuację – wymaga to sporej empatii, co nie jest łatwe.

Bardzo pomocna jest rozmowa. To dzięki niej druga osoba może się otworzyć i wypowiedzieć wszystkie swoje problemy, dzięki niej może wyładować one swoje napięcie i zdecydowanie poczuć się lepiej. Istotne jest to aby uwidocznić danej osobie że świat się nie kończy tylko na problemie ale jest także dużo większy i po za nim. Pocieszenie także wymaga wprawy i można nią rozwijać starając się wczuwać w inne osoby oraz przechodzić przez te problemy razem z inną osobą.

Należy pamiętać że pocieszenie ma stanowić ulgę a nie zapewnienie że problem jest mały i go bagatelizować. Cała sztuka polega na tym aby osoba mająca trudną sytuację znalazła jakieś przysłowiowe światło w tunelu – czyli drogę wyjścia oraz sama rozwiązania tej sytuacji. Nie można zmuszać i narzucać rozwiązań, tylko co najwyżej je sugerować lub podpowiadać.

W takich sytuacjach które wymagają pocieszenia kogoś najważniejsze jest wyczucie i takt. Przede wszystkim nastawienie się na słuchanie tej drugiej osoby a nie mówienie do niej. Bardzo ważny może okazać się także dotyk.

Często przytulenie także działa jako rozładowanie bodźca napięciowego oraz daje jakieś poczucie bezpieczeństwa. Trzeba zawsze się skupiać przede wszystkim na osobie potrzebującej pomocy a nie jej problemie. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.