Jak często się powinno myć i kąpać

Kąpanie sięPytanie jak często powinno się kąpać może wydawać się bardzo proste. Warto jednak zagłębić się w ten temat gdyż tak naprawdę bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z prawdziwej istoty kąpieli.

Mycie się jest oczywiście niezbędne w codziennej higienie osobistej, ale także sama kipiel i jej częstość kieruje się zasadami.

Jak często się kąpać – kąpiel powinno się brać codziennie, wynika to z potrzeby higieny życia. Samo funkcjonowanie w ciągu dnia jest brudzące, wywołany pot, ruszanie rzeczy które mają na sobie zarazki. Tutaj w dużej mierze liczy się także wiek – im osoba starsza tym częstotliwość mycia teoretycznie jest większa. Powodem tego jest większa wydolność potu.

To jak często się kąpać także może wynikać z rodzaju pracy. Niektóre osoby powinny się kąpać dwa a nawet kilka razy na dzień. Jeśli praca jest w pyłach, z zarazkami i rzeczami mało sterylnymi należy kapać się przed każdym posiłkiem czy innymi czynnościami wymagającymi od nas czystości.

Wiele osób często wybiera kąpiel z rana. Tutaj trzeba dodać że jeśli ktoś kąpie się tylko z rana to idzie spać do własnej pościeli brudny po całym znoju pracy. Wszystko to co zebrał na siebie w ciągu dnia – bakterie, mikro brudy itp. pozostawia w pościeli.

Kąpanie poranne więc jest dobre ale raczej z przyczyn higienicznych po nocy oraz do orzeźwienia się po śnie.

Kąpanie się na wieczór – jest dobre po pracy aby zmyć z siebie bród i znoje dnia. Jednakże poranne wstawanie może być mocno niemrawe, czasami skóra spocona po nocy. Dlatego optymalną formą jest kąpiel wieczorem – jak mamy wybór to relaksacyjna w wannie. A poranna kąpiel to najlepsze rozwiązanie prysznic – coś szybkiego i orzeźwiającego z zasadami higieny.

Wychodzi na to że powinno się kąpać dwa razy dziennie co jest optymalną forma szczególnie w pracy fizycznej. O tym jak się kąpać i co to daje dokładniej warto poczytać więcej. Zapraszam do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Inek

    Wydaje się, że najlepiej zawsze po każdym wysiłku czy zabrudzeniu. Optymalnie w normalnych warunkach to jest rankiem i wieczorem. Ale bywa że trzeba było i z 3-4 razy na dzień. Gorzej jak ktoś to robi tylko raz lub wcale, wtedy czuć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.