Ile kosztuje nas energia elektryczna? Ceny, taryfy, dostawcy

Cena prądu taryfaPoczątkom roku towarzyszyły wątpliwości dotyczące cen prądu dla gospodarstw domowych, tonowane rządowymi zapewnieniami, podsycane medialnymi spekulacjami i oczekiwaniami operatorów. Stawki w kolejnych latach najprawdopodobniej będą rosnąć i najlepsze, co w tej sytuacji może zrobić konsument, to oszczędzać prąd i zrewidować swoją umowę ze sprzedawcą energii.

Długo trwały ustalenia Urzędu Regulacji Energetyki dotyczące taryf na 2020 rok. Sytuacja była w tym roku specyficzna. Ponad rok temu strona rządowa dokonała zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Powtórzenie tego ruchu pod koniec 2019 roku nie wchodziło w grę, przez kilka miesięcy eksperci i dziennikarze niepokoili więc konsumentów perspektywą cen szybujących w górę o kilkadziesiąt procent.

Podwyżki będą, ostatecznie jednak niższe niż spekulowano. Na tym przecież jednak nie koniec. Dopóki nie dokona się transformacja polskiego rynku energetycznego, opartego dziś przede wszystkim na wydobyciu węgla, ceny prądu będą tylko, mniej lub bardziej gwałtownie, rosnąć.

Jak konsument może zabezpieczyć się przed wzrostem rachunków w najbliższych latach? Doradzanie oszczędnego zużycia prądu wydaje się krnąbrne, ale nie zaszkodzi przyjrzeć się urządzeniom w swoim domu i zastanowić, które z nich czerpią najwięcej energii. Doba pracy lodówki może kosztować nas, przy obecnych stawkach, ponad złotówkę dziennie. Jeżeli nasz sprzęt nie jest w pełni sprawny lub przestarzały, koszt może zbliżyć się do dwóch złotych.

Kolejni główni „pożeracze prądu” w naszych domach do pralki i zmywarki. Zakup nowych urządzeń to wysoki wydatek jednorazowy, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić, warto jednak pamiętać, że wyższej klasy sprzęt nie jest energooszczędny tylko z nazwy i pomoże obniżyć rachunki co najmniej o kilkadziesiąt złotych.

Kolejny sposób na oszczędności, dostępny dla każdego klienta sprzedawcy prądu, to wybór właściwej taryfy. Taryfa G11 jest najpowszechniejsza. Korzystając z niej zobowiązujemy się do płacenia jednolitej stawki za zużyte w domu kilowatogodziny, niezależnie od pory dnia. U wszystkich praktycznie sprzedawców energii elektrycznej dostępne są jednak również taryfy dwustrefowe, które pozwalają oszczędzić na rachunkach, jeżeli największe obciążenie energetyczne w naszym domu przypada na określone pory.

Jeżeli, na przykład, docieplamy nocą mieszkanie przy pomocy instalacji elektrycznych albo robimy pranie dopiero po 22:00, możemy płacić mniej za prąd zużyty w nocy.

Wreszcie, kolejna opcja, dostępna dla wszystkich odbiorców energii, to zmiana sprzedawcy prądu. Cena energii elektrycznej może zostać zamrożona nie tylko drogą uchwały parlamentarnej. W pewnym sensie, możemy, jako konsumenci, zrobić to sami dla siebie, decydując się na skorzystanie z oferty takiej jak ENERGIA+ Pewna cena w Enei.

Umowę w ramach oferty możemy podpisać na 2 lub 3 lata. Otrzymujemy wówczas gwarancję dostawcy, że cena stawki nie wzrosną przez cały okres obowiązywania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.